برنامه جامع معبد آناهیتا تا 1400 در حال اجراست

به گزارش مجله سویگل، سرپرست پایگاه ملی معبد آناهیتا گفت: برنامه جامع معبد آناهیتا تا 1400 شهرستان کنگاور در غرب کرمانشاه در حال اجراست.

برنامه جامع معبد آناهیتا تا 1400 در حال اجراست

مرتضی گراوند اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای حفاظت و ساماندهی بنای معبد آناهیتا اقدام به راه اندازی مجدد و تجهیز پایگاه ملی و تشکیل هیات راهبردی در سال 1395 کرد که پس از برنامه ریزی و معین خط مشی ها توسط این هیات راهبردی، فعالیت ها بر اساس مبانی علمی مرمت و ساماندهی محوطه های تاریخی شروع شد.

پاک سازی محوطه از علف های هرز، پاکسازی نوشته ها از روی سنگ های معبد با عمر بیش از سه دهه، احداث ساختمان معرفی، ساخت سرویس های بهداشتی، راه اندازی شبکه های وای فای و نصب دوربین های حفاظتی، ایجاد اتاق مانیتورینگ، نورپردازی، روشنایی محوطه، احداث جهت بازدید، جانمایی نیمکت و سطل های زباله در محوطه و… از جمله اقدام های ساماندهی در محوطه معبد آناهیتا بوده است.

او در پاسخ به اینکه چرا تاکنون معبد آناهیتا بازسازی نشده است، اظهار کرد: حفظ اصالت بنا و نگه داری از آنچه که به عنوان بخشی از هویت تاریخی ملت ایران و میراث بشری محسوب می گردد، در اولویت اصلی برنامه های سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.

پایگاه ملی معبد آناهیتا نیز در راستای صیانت از این بنای کهن اقدام به پاک سازی خط نوشته از روی سنگ های معبد نموده و برای انجام مطالعات باستان شناسی و واکاوی تاریخ و قدمت این بنا رایزنی هایی با پژوهشگاه باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی برای اخذ مجوز کاوش و حفاری انجام داده که به زودی به اطلاع مردم خواهد رسید.

بازسازی و مرمت بنای معبد آناهیتا مشروط بر معین دقیق تاریخ ساخت این اثر گرانبها دارد، بنابراین تا اتمام مطالعات میدانی و باستان شناسان معبد و تأمین اعتبار لازم تخصیص داده نگردد، نمی توان مرمت و بازسازی در این بنا انجام داد.

معبد آناهیتا که دومین بنای سنگی بزرگ ایران قبل از اسلام است بعضی قدمت آن را به دوران اشکانی و عده ای نیز دوران ساسانی می دانند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 20 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 228

به "برنامه جامع معبد آناهیتا تا 1400 در حال اجراست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه جامع معبد آناهیتا تا 1400 در حال اجراست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید