بهبود حافظه افراد مسن با تحریک الکتریکی مغز!

به گزارش مجله سویگل، حدود 8 درصد مردم ایالات متحده بر اثر افزایش سن به بیماری آلزایمر یا زوال عقل مبتلا می شوند. این بیماری به طور قابل توجهی حافظه آن ها را مختل می نماید.

بهبود حافظه افراد مسن با تحریک الکتریکی مغز!

به گزارش خبرنگاران، در یک مطالعه نو، دانشمندان با رساندن جریان الکتریکی به دو ناحیه از مغز به مدت 20 دقیقه، توانستند حافظه افراد مسن را برای حداقل یک ماه تقویت نمایند. آن ها توانستند با استفاده از یک دستگاه کلاه مانند که روی آن الکترود هایی برای رساندن جریان الکتریکی به منطقه ها خاصی از مغز نصب شده بود، توانستند مغز افراد مسن را تحریک نمایند.

این تیم تحقیقاتی در دو حوزه کار می نمایند؛ یکی حافظه فعال که اطلاعات را به طور موقت نگه می دارد و با حافظه کوتاه مدت همپوشانی دارد و دیگری حافظه بلند مدت. این تیم 60 شرکت نماینده بین 65 تا 88 سال را به سه گروه تقسیم کرد: گروه اول کلاه را پوشیدند، اما هیچ گونه تحریک الکتریکی دریافت نکردند. در گروه دوم ناحیه ای از مغز که با حافظه فعال مرتبط است، تحریک شد و در گروه سوم تحریک حافظه بلند مدت هدف نهاده شد.

به مدت چهار روز متوالی، فهرستی از 20 کلمه برای شرکت نمایندگان خوانده شد و سپس در حین انجام یک کار فکری، از آن ها خواسته شد تا آن کلمات را به خاطر بیاورند. محققان در پی این بودند که ببینند چند شرکت نماینده می توانند کلمات ابتدای فهرست (حافظه بلند مدت) و انتهای فهرست (حافظه فعال) را به خاطر بیاورند.

نتایج این مطالعه نشان داد که هم حافظه فعال و هم حافظه بلند مدت افراد در طول چهار روز بهبود یافته است. برخلاف دارو های شیمیایی که شیمی مغز را هدف قرار می دهند، این نوع رویکرد بر روی سیستم های الکتریکی مغز تاثیر می گذارد. شری گروور نویسنده این مطالعه و محقق علوم اعصاب شناختی دانشگاه بوستون می گوید: تحریک الکتریکی احتمالاً به بهبود رشد مغز و تغییر در منطقه های که برای حافظه مهم هستند، یاری می نماید. مغز ما پلاستیکی است و همانطور که چیز های نو یاد می گیرد، پس باید بتوان آن را تغییر داد.

رابرت راینهارت یکی دیگر از نویسندگان و استاد روان شناسی و علوم اعصاب دانشگاه بوستون می گوید: ما در طول آزمایش شاهد بهبود حافظه شرکت نمایندگان بودیم و در نهایت پس از یک ماه، همه آن ها از حافظه بهتری نسبت به روز اول برخوردار بودند. افرادی که در طول مطالعه چهار روزه بهبود حافظه سریع تری داشتند، پس از یک ماه توانستند با این روش حافظه خود را تقویت نمایند و افرادی که بیشترین تغییر را داشتند، کسانی بودند که قبل از آغاز مطالعه از بدترین توانایی های شناختی برخوردار بودند.

در حال حاضر دستگاه مورد استفاده در این مطالعه فقط یک ابزار آزمایشی است. این دستگاه بی خطر است و تا به امروز عوارض جانبی کمی مانند خارش و سوزن سوزن شدن داشته است. افراد شرکت نماینده در این مطالعه اختلالات خاصی مانند بیماری آلزایمر نداشتند؛ این تیم در نظر دارد دستگاه خود را این بار بر روی افراد مبتلا به این بیماری نیز آزمایش کند. آن ها بعلاوه قصد دارند موارد دیگری مانند اسکیزوفرنی یا اختلال وسواس فکری جبری که بر توانایی شناختی تأثیر می گذارند را نیز آنالیز نمایند.

راینهارت می گوید: هدف ما جداسازی و تقویت بخش هایی از مغز است که عملکرد های خاصی را انجام می دهند؛ مانند اینکه ما چگونه درک می کنیم، به یاد می آوریم، یاد می گیریم و به اطلاعات محیط خود پاسخ می دهیم.

منبع: theverge

منبع: فرارو
انتشار: 5 شهریور 1401 بروزرسانی: 5 شهریور 1401 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2083

به "بهبود حافظه افراد مسن با تحریک الکتریکی مغز!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود حافظه افراد مسن با تحریک الکتریکی مغز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید