تجربه تلفیق کرونا و کنکور این بار در 1400، دومین کنکور کرونایی چگونه برگزار می گردد؟

به گزارش مجله سویگل، کنکور برای دومین سال متوالی به همراه کرونا برگزار خواهد شد و همین موضوع سبب افزایش استرس داوطلبان شده است.

تجربه تلفیق کرونا و کنکور این بار در 1400، دومین کنکور کرونایی چگونه برگزار می گردد؟

به گزارش گروه خبرنگار ، نزدیک به دو سال است که مهمان ناخوانده ای به نام کووید 19 سبب اختلال در زندگی بشر شده و یکی از موضوعاتی که تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته، نحوه برگزاری کنکور سراسری است. سال گذشته درباره ویروس کرونا و برگزاری کنکور، ابهاماتی از جمله لغو برگزاری آزمون و نحوه برگزاری آن مطرح شد، تا اینکه زمان برگزاری کنکور سراسری سال گذشته به علت اجرای دقیق شیوه نامه های بهداشتی به تعویق افتاد و در تاریخ 29، 30 و 31 مرداد و یکم شهریورماه در سه هزار حوزه امتحانی در سراسر کشور برگزار گردید.

امسال هم برگزاری کنکور سراسری برای دومین سال به همراه ویروس کرونا برگزار خواهد شد، اما امسال با سال گذشته تفاوت دارد و آن هم این است که برگزاری این آزمون در سال گذشته با وجود ویروس منحوسی مانند کرونا، تجربه خوبی را به همراه داشته و این موضوع باعث این شده است کنکوری های امسال در مقایسه با کنکوری های سال گذشته ترس کمتری داشته باشند.

تجربه سخت کنکور سراسری 99/ افزایش تعداد شهر های برگزاری آزمون سراسری

طبق گفته وزارت بهداشت همانند سال گذشته شیوه نامه های سختگیرانه ای برای برگزاری کنکور پیش رو تبیین شده و حالا قرار است دومین کنکور کرونایی در سلامت کامل برگزار گردد. فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش درباره تمهیدات برگزاری کنکور 1400 در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: از چهارشنبه 9 تیرماه آزمون سراسری سال 1400 آغاز خواهد شد و تا روز 12 تیرماه ادامه دارد.

او با اشاره به اینکه در سال گذشته هم آزمون سراسری در شرایط کرونایی برگزار گردید، گفت: ما خوشبختانه در آزمون سراسری امسال از تجربیات آزمون سراسری سال گذشته در شرایط کرونا استفاده کردیم، سال گذشته شرایط سختی را داشتیم، امسال برای داشتن شرایط بهتر تعداد شهر های برگزاری را افزایش دادیم.

زرین آمیزی درباره فاصله جایگاه ها و رعایت فاصله اجتماعی توضیح داد: فاصله جایگاه های داوطلبان 1 متر و 80 سانتی متر خواهد بود و شیوه نامه های بهداشتی قبل از آغاز آزمون با هماهنگی وزرات بهداشت رعایت و کنترل می گردد؛ بعلاوه روز برگزاری آزمون هم ناظران بهداشت در آزمون حضور خواهند داشت.

سخنگوی سازمان سنجش با اشاره به اینکه در آزمون سراسری امسال یک میلیون و 111 هزار و 818 داوطلب برای شرکت در آزمون ثبت نام کردند، اضافه کرد: حدودد 60 درصد از داوطلبان دختر و 40 درصد آن ها پسر هستند.

او درباره افزایش تعداد شهر ها برای برگزاری آزمون، گفت: در سال گذشته برای تشکیل یک حوزه امتحانی در یک شهر ملاکمان وجود 250 داوطلب در یک شهر بوده است، امسال این تعداد را به 150 نفر داوطلب کاهش دادیم، این موضوع باعث شده که تعداد شهر ها افزایش پیدا کند تا داوطلب احتیاج نباشد برای حضور در آزمون سراسری به شهر دیگری برود.

زرین آمیزی با اشاره به اینکه داوطلبان باید آرامش خود را حفظ نمایند، عنوان نمود: خانواده های داوطلبان سال گذشته عوامل اجرایی را همراهی کردند و از آن ها تشکر می کنیم، امسال هم این درخواست را داریم تا خانواده از حضور در مکان های برگزاری آزمون و از تجمع در مقابل درب های حوزه ها خودداری نمایند.

سخنگوی سازمان سنجش بیان نمود: در مقایسه با سال گذشته تعداد داوطلب های آزمون سراسری 35 هزار نفر کاهش داشته است.

مکان هایی مجزا برای داوطلبانی که علائم سرما خوردگی دارند

زرین آمیزی ادامه داد: درب حوزه های امتحانی از ساعت 6 و 30 دقیقه صبح باز است و درب های حوزه ها راس ساعت 7 و 30 دقیقه صبح بسته و آزمون راس ساعت 8 صبح در سراسر کشور آغاز می گردد.

سخنگوی سازمان سنجش ادامه داد: مهلت خوداظهاری ابتلا به کرونا برای داوطلبان کنکور 1400 از روز شنبه 29 خرداد آغاز شد و سه شنبه اول تیر به سرانجام رسید. این سامانه ویژه داوطلبانی بود که دچار بیماری کرونا شده اند، اعم از بیمارانی که در بیمارستان بستری یا در منزل قرنطینه هستند.

او شرح داد: براساس خوداظهاری داوطلبان آزمون سراسری در سایت سازمان سنجش، 128 داوطلب مبتلا به بیماری کرونا در کنکور سراسری 1400 شناسایی شده اند که از سایر داوطلبان جدا خواهند شد. محل آزمون این داوطلبان در بیمارستان های مشخص شده به وسیله وزارت بهداشت خواهد بود.

زرین آمیزی اضافه کرد: در هر حوزه ای مکان هایی مجزا برای داوطلبانی که علائم سرما خوردگی را داشته باشند در نظر گرفته می گردد تا در صورت لزوم در محلی جدا آزمون بدهند.

با وجود تمام این اظهارات و برنامه ریزی ها درباره برگزاری کنکور در شرایط کرونایی تعداد زیادی از داوطلبان همچنان دغدغه و استرس هایی برای روز برگزاری کنکور دارند، روزی که سرنوشت آنان را در زندگی رقم خواهد زد و شاید همین موضوع سبب کاهش 35 هزار نفری داوطلبان کنکور در مقایسه با سال گذشته باشد.

محمد یکی از داوطلبان کنکور سراسری پیش رو است، با او درباره دغدغه هایی که برای شرکت در آزمون سراسری، صحبت کردم و می گفت: واقعیتش این است که من استرس زیادی بابت این موضوع ندارم، اما خانواده ام به علت اینکه تعدادی از عزیزانمان را بر اثر این ویروس از دست دادیم، نگران هستند و شاید اندازه کمی از این نگرانی من منتقل شده است.

امیرحسین دومین داوطلب کنکور انسانی سال 1400 است که با او در این باره تبادل نظر کردیم، او دغدغه اش متفاوت بود و با خنده می گفت: من بیشتر از این که از کرونا بترسم از سوالات کنکور ترس دارم، نه تنها من بلکه سایر از همکلاسی هایم حس می کنیم آموزش های مجازی نتوانسته آنطور که باید ما را برای سوالات کنکور پیش رو آماده کند.

زهرا یکی دیگر از داوطلبان کنکور سراسری است که به گفته خودش از سال هاست برای این روز برنامه ریزی نموده است تا بتواند در رشته پزشکی که دوست دارد، قبول گردد، دغدغه این داوطلب تنها زدن ماسک و گرمی هوا بود، او می گفت: من فکر می کنم در روز برگزاری کنکور برای داوطلبانی که هر کدام از آن ها استرس خواهند داشت، زدن ماسک برای چندین ساعت با توجه به اینکه هوا گرم باشد، کار سختی است.

داوطلبان از دنبال کردن اخبار منفی و شایعه ها دوری نمایند

پوریا پژوهانفر روانشناس و مشاور تحصیلی در گفت وگو با ، درباره احتمال داشتن استرس برای داوطلبان کنکور سراسری اظهار کرد: به آزمون های سراسری که نتیجه آن برای داوطلبان حائز اهمیت است، آزمون های خطیر می گویند که این آزمون ها، معمولاً سطحی از استرس را دارند که طبیعی اما در شرایط فعلی، کرونا هم به این استرس اضافه نموده شده است.

او در ادامه بیان نمود: شرکت نمایندگان باید بدانند که شیوه نامه های بهداشتی سال گذشته، امسال هم اجرا خواهد شد و اگر هر فردی خود مراقبتی داشته باشد، خطری آن ها را تهدید نمی نمایند.

این مشاور تحصیلی اسم کرد: داوطلبان می توانند برای کاهش استرس خود، قبل از شرکت در آزمون، شرایط برگزاری در کنکور را برای خود شبیه سازی نمایند؛ این موضوع به کاهش استرسشان خیلی یاری خواهد نمود.

پژوهانفر توضیح داد: یکی دیگر از راهکارها، خودگویی مثبت و امیدبخشی است، با تکرار جملات خوب و مثبت، فکر داوطلب برای این روز کاملاً آماده خواهد شد، بعلاوه داوطلبان باید از دنبال کردن اخبار منفی و شایعه ها دوری نمایند.

او با تاکید بر مثبت اندیشی شرکت نمایندگان کنکور امسال، بیان نمود: داوطلبان نباید در پی تخمین رتبه باشند، هیچ کس از سطح سوالات کنکور خبر ندارد.

این مشاور تحصیلی با اشاره به تغذیه مناسب تا روز برگزاری کنکور، گفت: خواب و تغذیه کافی در روز های قبل از کنکور اهمیت زیادی دارد، شکلات تلخ هم از جمله تغذیه هایی است که می تواند به کاهش استرس یاری زیادی کند.

حضور ویروس کرونا در کنار داوطلبان آزمون سراسری، احتمال سخت بودن و تفاوت آموزش های مجازی با سوالات طراحی شده کنکور، رعایت شیوه نامه های بهداشتی در حین برگزاری کنکور، گرم بودن هوا و ... از جمله دغدغه های هزاران داوطلب آزمون سراسری است، امیدواریم تا نهاد ها و مسئولان مربوط همانند سال گذشته این مسائل را به برترین شکل ممکن مدیریت نمایند تا داوطلبان بتوانند در آرامش کامل در آزمون سراسری شرکت نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1733

به "تجربه تلفیق کرونا و کنکور این بار در 1400، دومین کنکور کرونایی چگونه برگزار می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه تلفیق کرونا و کنکور این بار در 1400، دومین کنکور کرونایی چگونه برگزار می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید