خبرنگاران نظر کمیسیون تلفیق درباره بودجه رای مثبت نمایندگان را خواهد گرفت

به گزارش مجله سویگل، مشهد- خبرنگاران- عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: با تغییراتی که کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه 1400 داده است لایحه بودجه رای مثبت قاطبه مجلس را خواهد گرفت.

خبرنگاران نظر کمیسیون تلفیق درباره بودجه رای مثبت نمایندگان را خواهد گرفت

محسن زنگنه سه شنبه شب در نشستی با عنوانبودجه 1400، آسیبها، راهکارها در دانشگاه فردوسی مشهد اضافه نمود: با توجه به رای مجلس به کلیات لایحه بودجه در صحن علنی، با نمایندگان دولت در جلسات مکرر و مقابل دوربین رسانه ها تفاهم کردیم که در بخش منابع و دیگر مباحث بودجه، مجلس با اختیارات قانونی اصلاحات لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: انتظار این است که دولت به این تفاهم پایبند باشد و رای قانونی مجلس را بپذیرد و مجلس نیز در بخش اجرا آمادگی دارد دولت را کمک کند.

رییس کمیته اصلاح ساختار بودجه در مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه در مورد کاهش وابستگی به نفت باید واقع نگر باشیم و پیوند زدن قضیه بودجه یک کشور به فرضیات و آرزوهای یک رییس جمهوری واقعا غلط است با اینکه آرزو کنیم آمریکا تحریم ها را بردارد نمی توان مقدرات کشور را معین کرد.

زنگنه واقع بینی در درآمدها را خواهان شد و اضافه نمود: دولت نباید به دنبال درآمد بی کوشش باشد که روی کاغذ همان درآمد حاصل از فروش نفت است.

وی اظهار کرد: دولت باید در پی درآمد باکوشش شامل دریافت مالیات، فروش دارایی ها و فروش سهام باشد و در این زمینه باید دستگاهها و سازمانها را به فروش داراییهایشان ملزم کند.

نماینده مردم تربت حیدریه تاکید نمود: باید از فضای لجبازی خارج شویم و در بازی های سیاسی خود معیشت مردم را به گروگان نگیریم.

بودجه ناکارآمد، ام الخبائث مسائل کشور

زنگنه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بودجه ناکارآمد را ام الخبائث مسائل کشور خواند و گفت: برطرف مسائل کشور باید در سند بودجه به عنوان سند اصلی حکمروایی دولت، عملیاتی گردد.

وی ادامه داد: اگر فساد و رانت در کشور وجود دارد یا با استخدام های ناعادلانه روبرو هستیم، اگر 110 نفر از نمایندگان مجلس دهم رد صلاحیت شدند و یا با بروز مسائل نرخ زاد و ولد رو به کاهش است اینها همه ریشه در بودجه ناکارآمد دارد.

رییس کمیته اصلاح ساختار بودجه در مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: برای اصلاح ساختار بودجه نیازمند اقدام اصلاحی در چهار بخش منابع، مصارف، نظام بودجه ریزی و موضوعات مرتبط با عدالت هستیم.

زنگنه تاکید نمود: بر این اساس منابع بودجه باید پایدار و واقعی و مصرف نیز بهینه گردد و از سوی دیگر ساختار بودجه ریزی شامل تنظیم بودجه در دولت و شیوه آنالیز آن در مجلس باید اصلاح گردد.

نماینده مردم تربت حیدریه اصلاح بودجه را موضوعی به هم پیوسته و مرتبط با اصلاح دیگر ساختارهای ناکارآمد مالی کشور دانست و گفت: اصلاح ساختار بودجه وابسته به اصلاح نظام مالیاتی و نهادها و دستگاه های زائدی است که کارآیی لازم را نداشته اند.

زنگنه اضافه نمود: با وجود این که در حوزه مسائل روستائیان نهادهای متعددی فعالیت دارند و یا در ابعاد حمایتی شاهد فعالیت کمیته امداد، بهزیستی، نهاد احسان و نیکوکاری و بخشی از تامین اجتماعی هستیم اما با این همه از مهاجرت روستائیان و افزایش فقر در کشور جلوگیری نشده و می توان گفت دستگاههای یاد شده وجودی زائد داشته اند.

وی به شرایط منابع و مصارف بودجه 1400 نیز اشاره نمود و ادامه داد: برای برطرف کسری بودجه ممکن است بتوان تا 10 درصد از هزینه دستگاههای دولتی را البته در تعامل با دولت کم کرد.

او ادامه داد: در بخش منابع می توان با اخذ مالیات به ویژه در بخش های لوکس و فروش اوراق مشارکت و سهام شرکتها قدری کسری بودجه را جبران کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1386

به "خبرنگاران نظر کمیسیون تلفیق درباره بودجه رای مثبت نمایندگان را خواهد گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نظر کمیسیون تلفیق درباره بودجه رای مثبت نمایندگان را خواهد گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید