دانش آموزان دختر متأهل می توانند در نوبت روزانه مدارس ادامه تحصیل دهند

به گزارش مجله سویگل، تسنیم نوشت: بنا بر یک قانون نانوشته و عرف اجتماعی غیرنطقی، دختران متأهل حق تحصیل در نوبت روزانه مدارس و دبیرستان ها را ندارند!

دانش آموزان دختر متأهل می توانند در نوبت روزانه مدارس ادامه تحصیل دهند

این اتفاق سبب می گردد دخترانی که در سنین ابتدای جوانی ازدواج می نمایند - بدون در نظر گرفتن استعداد های آن ها - از ادامه تحصیل و رسیدن به مدارج عالی علمی بازبمانند یا اینکه دختران به علت علاقه به ادامه تحصیل، فرصت های مناسب انتخاب همسر و تشکیل خانواده را از دست بدهند.

این ممنوعیت، بعضی فعالان حوزه حقوقی را بر آن داشته تا با طرح سؤال از مراکز مسئول، موضوع را پیگیری نمایند و در یکی از این اقدامات از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات درباره مصوبه ممنوعیت ادامه تحصیل دختران متأهل در مدارس روزانه، سوال نموده اند.

از آنجا که وزارت آموزش و پرورش مرجع پاسخگویی به این سؤال است، سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، سؤال مطروحه را به این وزارتخانه ارسال کرد که رابعه امامی رضوی، مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور زنان در پاسخ به آن به مصوبه قانونی را یادآور شده که در آن قید شده، تحصیل دانش آموزان متأهل در مدارس روزانه کاملاً قانونی است.

رابعه امامی رضوی در پاسخ خود آورده است: متن ماده 69 آیین نامه اجرایی مدارس مصوب شورای عالی آموزش و پرورش در سال 1400 مبنی بر ثبت نام و نحوه ادامه تحصیل دختران دانش آموزان ازدواج نموده در مدارس روزانه به توضیح ذیل جهت استحضار و صدور دستور لازم ایفاد می گردد:

ماده 69 - دانش آموزان ازدواج نموده می توانند با رعایت شئونات دانش آموزی و اصول اخلاقی و تربیتی با دیگر دانش آموزان، مانند سایرین در مدارس روزانه ثبت نام و به تحصیل ادامه دهند.

تبصره ـ در صورتی که به تشخیص شورای مدرسه، مفاد این ماده از سوی دانش آموز رعایت نگردد ادامه تحصیل وی به یکی از روش های زیر امکان پذیر خواهد بود:

1- بدون حضور در کلاس در ارزشیابی های خاتمه هر نوبت شرکت کند.

2- در مدارس بزرگسالان آموزش از راه دور یا داوطلب آزاد با رعایت قوانین و مقررات تحصیل نمایند.

بر این اساس هیچ مدرسه دولتی و غیرانتفاعی با این بهانه دانش آموز دختر ازدواج نموده است، حق ندارد که او را از ادامه تحصیل در نوبت روزانه مدارس بازدارد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 دی 1401 بروزرسانی: 9 دی 1401 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2140

به "دانش آموزان دختر متأهل می توانند در نوبت روزانه مدارس ادامه تحصیل دهند" امتیاز دهید

1 کاربر به "دانش آموزان دختر متأهل می توانند در نوبت روزانه مدارس ادامه تحصیل دهند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش آموزان دختر متأهل می توانند در نوبت روزانه مدارس ادامه تحصیل دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید