ظریف: از اروپایی ها ناراضی هستیم، احتمال اجرایی شدن اینستکس در آینده وجود دارد

به گزارش مجله سویگل، وزیر امور خارجه تاکید نمود: ایران از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه به اجرای برجام ناراضی است.

ظریف: از اروپایی ها ناراضی هستیم، احتمال اجرایی شدن اینستکس در آینده وجود دارد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، محمدجواد ظریف بامداد دوشنبه (18 آذر) پس از ورود به ترکیه جهت شرکت در هشتمین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اجلاس قلب آسیا که با موضوع آنالیز فرایند توسعه افغانستان و آخرین تحولات این کشور برگزار می گردد، درباره این سفر اظهار کرد: روابط ما با کشورهای همسایه، روابط ویژه ای است و بیشترین سفرها را از ابتدای پذیرش مسئولیت تاکنون به کشورهای همسایه از جمله ترکیه و روسیه داشته ایم.

وی در خصوص اهداف برگزاری اجلاس قلب آسیا نیز گفت: این اجلاس برای هماهنگی همکاری های منطقه ای با افغانستان به منظور ایجاد ثبات و توسعه همه جانبه در این کشور شکل گرفته است. در این چند سال کشورهای مختلف، مسئولیت های مختلفی در این ارتباط بر عهده گرفته اند که مسئولیت ایران بحث آموزش در افغانستان بوده است.

ظریف ادامه داد: با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و تحولات مربوط به مذاکرات فرایند صلح در این کشور، اکنون شاهد شرایط ویژه ای در افغانستان هستیم و ضرورت دارد کشورهای منطقه و همسایه افغانستان نقش فعال تری را در فرایند صلح و بازسازی این کشور ایفا نمایند. به همین دلیل این اجلاس فرصت خوبی برای کشورهای مختلف برای بحث و گفت وگو در حوزه هایی است که می تواند به افغانستان و فرایند صلح در این کشور یاری کند.

وزیر امور خارجه همچنین تاکید نمود که در جریان و حاشیه این اجلاس ممکن است با بعضی مقامات شرکت نماینده در اجلاس از کشورهای دیگر نیز رایزنی و گفت وگو کند.

وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام که آدینه گذشته در وین برگزار شده بود و همچنین دیگر مسائل مرتبط با این توافق بین المللی اظهار کرد: ما حتماً از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو به اجرای برجام ناراضی هستیم و این موضوع در روز آدینه به صورت واضح از سوی ایران و همچنین دو کشور غیر اروپایی برجام یعنی روسیه و چین با صراحت و با هماهنگی قابل توجهی از سوی سه کشور مطرح شد.

ظریف اظهار کرد: در این جلسه همچنین در خصوص ضرورت اجرای واقعی تعهدات برجامی از سوی دیگران و اینکه ایران همیشه آمادگی داشته در صورت اجرای تعهدات از سوی طرف های دیگرِ عضو این توافق بین المللی، اقدامات خود مبتنی بر ماده 36 برجام را متوقف کند، تاکید شد.

وزیر امور خارجه در انتها، تأکید کرد: اقدام جدید شش کشور اتحادیه اروپا برای پیوستن به اینستکس، اقدام مثبتی است؛ ولی آنچه ضروری است شاهد آن باشیم، عملیاتی شدن اینستکس است که با امضای تفاهم نامه بین طرف ایرانی و اروپایی اینستکس، احتمال اینکه این روش و مکانیزم در آینده به اجرا درآید، وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 565

به "ظریف: از اروپایی ها ناراضی هستیم، احتمال اجرایی شدن اینستکس در آینده وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: از اروپایی ها ناراضی هستیم، احتمال اجرایی شدن اینستکس در آینده وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید