علت قطعی برق از زبان وزیر نیرو

به گزارش مجله سویگل، وزیر نیرو گفت: با کمک نیروی انتظامی از تیر ماه سال 1399 تا فروردین 1400، دو هزار و 661 مرکز استخراج رمز ارز و 175 هزار دستگاه کشف شده است.

علت قطعی برق از زبان وزیر نیرو

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، رضا اردکانیان وزیر نیرو در نشست علنی امروز (یکشنبه 9خرداد) مجلس شورای اسلامی درباره علت قطعی های مکرر برق در چند روز گذشته، گفت: یکی از بهترین بودجه های صنعت آب و برق، بودجه 1400 است؛ نه صرفاً به دلیل منابع مالی بودجه برای صنعت نیازمند برق و آب بلکه عمدتاً راهگشایی و گره گشایی جهت حل مسائل مزمن صنعت برق دارد.

وی ادامه داد: این بودجه باعث خلاصی یافتن وزارت نیرو و منابع مالی از دریافتی های مردمی شد که با استفاده از مکانیزم تبصره 14 صورت گرفت و یکی از دستاوردها بود؛ همچنین بند (هـ)، (ز) و (ط) تبصره (15) باعث گره گشایی از حیث امکان توجه به بازسازی سیستم های فرسوده و دستیابی به منابع مالی مناسب جهت پرداختن به بهسازی ها بود که از این طریق در سال جاری 10 هزار روستا بهسازی خواهند شد و تجهیز 20 هزار عشایر از نظر مولدهای خورشیدی نیز امکان پذیر می شود.

وزیر نیرو با اشاره به سال آبی 1400- 1399 که از مهرماه سال گذشته آغاز شده و یکی از خشک ترین سال ها طی 50 سال اخیر بوده است، بیان کرد: از آبان 96 که کار را آغاز کردم، سال آبی 97- 96 به عنوان دومین خشک ترین سال در 50 سال اخیر بود.

اردکانیان درباره علت قطعی مکرر برق در هفته های اخیر، بیان کرد: حدود 3500 مگاوات کاهش ظرفیت تولید برق داشتیم، همچنین سال جاری با گرمای زودرس روبرو بودیم که باعث شد نیروگاه ها که توان خروجی متناسب با دما دارند با مسائلی روبرو شوند.

وی ادامه داد: در 29 اردیبهشت سال جاری 53 هزار و 800 مگاوات برق مصرف شد که این میزان در 24 خرداد سال گذشته اتفاق افتاده بود و در سال 98 در اول تیرماه بود و در سال 97 نیز در 9 تیرماه رخ داد لذا گرمای زودرس باعث افزایش مصرف برق شد چرا که مردم خیلی زودتر از گذشته از دستگاه های سرمایشی استفاده کردند.

وزیر نیرو با بیان اینکه در سال 1400، 22.5 درصد افزایش مصرف انرژی روزانه داشتیم، گفت: این میزان در اردیبهشت 1400 به نسبت سال 98 و 99 با 17.9 درصد افزایش روبرو بوده است.

وی در ادامه عامل غافلگیری بعدی جهت مصرف برق را رمزارزها بیان کرد و گفت: این واژه در افکار عمومی مفهوم روشنی ندارد که ما به عنوان صادرات انرژی از آن یاد می کنیم که اگر استخراج رمزارز با مجوز ماینینگ صورت گیرد، صادرات آن نیز مجوز خواهد داشت و اگر بدون مجوز انجام شود، صادرات آن نیز پنهانی و غیرقانونی خواهد بود.

اردکانیان ادامه داد: زمانی که تولید رمزارز به صورت پنهان صورت می گیرد مصرف انرژی بیشتر می شود زیرا باید دستگاه های استخراج را در محلی پنهانی قرار دهند و برای خنک کردن آنها به مصرف انرژی بیشتری نیاز است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه با کمک نیروی انتظامی از تیر ماه سال 1399 تا فروردین 1400، دو هزار و 661 مرکز استخراج رمز ارز و 175 هزار دستگاه کشف شده است، ادامه داد: 10 درصد از انرژی مصرف تولیدی رمزارزهای کل جهان در ایران بوده و این میزان به معنای صرف دو هزار مگاوات انرژی برق است، در حالی که واحدهای دارای مجوز استخراج رمزارزها تنها 320مگاوات مصرف دارد.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: جمع بندی کمیته مربوطه در شورای امنیت کشور که توسط وزیر کشور ابلاغ شده و دبیرخانه شورای امنیت ملی بر این است که یکی از دو علت قطعی برق، افزایش دما و استخراج رمزارزها هستند.

وی ادامه داد: نتیجه خشکسالی ها، کمبود آب برای تولید برق، افزایش زودهنگام دما و استخراج غیرقانونی رمزارزها موجب شد تا برخلاف تمامی سال های گذشته رشد مصرف انرژی 19 درصد باشد. در سال 99 اوج مصرف 45 هزار مگاوات بود که در سال جاری به 54 هزار مگاوات رسیده است. 8 هزار و 500 مگاوات افزایش مصرف معادل برق تولیدی 70 توربین گازی می باشد.

اردکانیان گفت: 9 درصد افزایش مصرف برق مربوط به دستگاه های سرمایشی، 2 هزار مگاوات مربوط به دستگاه های استخراج رمزارز، 2 هزار مگاوات مربوطه به رشد مصرف در صنایع بزرگ و افزایش یک میلیون مشترک سالانه و اندکی مربوط به مصرف چاه های کشاورزی است.

وزیر نیرو شرح داد: هر ساله از انتهای شهریور ماه واحدهای نیروگاهی به تعمیرات می فرایند، در فروردین ماه سال 99، 19 هزار مگاوات هنوز در حال تعمیر بود که این میزان در سال 1400 به 13 هزار مگاوات کاهش داده شد، در اردیبهشت ماه سال گذشته 10 هزار مگاوات در تعمیرات بود، اردیبهشت سال جاری 8 هزار و 500 مگاوات، خرداد سال گذشته 8 هزار و 400 مگاوات در حال تعمیر بود اما اکنون تنها 4 هزار و 200 مگاوات در حال تعمیر است که این از سرعت بیشتر تعمیرات در نیروگاه ها حکایت دارد.

عضو کابینه دولت دوازدهم در انتها با اشاره به اینکه واحدهای تولید برق در بندرعباس علیرغم بالا بودن دمای هوا در حال تعمیر هستند تا هر چه زودتر به شبکه برگردند، ادامه داد: زمستان سال گذشته به دلیل کمبود گاز، نیروگاه ها دیرتر به تعمیرات فرستاده شدند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1629

به "علت قطعی برق از زبان وزیر نیرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت قطعی برق از زبان وزیر نیرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید