مصرف سموم سرطان زا در مزارع پرورش ماهی چقدر واقعیت دارد؟

مالاشیت گرین، سمی ضد قارچ است که برای پاک سازی استخر و محیط های پرورش ماهی استفاده می گردد، این ماده شیمیایی روی بافت ماهی باقی می ماند و حتی با پختن هم از بین نمی رود، در عین حال، این ماده مدت های طولانی در منابع آبی نیز باقی می ماند.

مصرف سموم سرطان زا در مزارع پرورش ماهی چقدر واقعیت دارد؟

به گزارش خبرنگاران، گزارش های میدانی حاکی از این است که فروش و توزیع سم مالاشیت گرین در پایتخت که مرکز خرید و فروش ابزار و نهاده های پروش ماهی به صورت عمده و خرد است، به راحتی و بدون نظارت صورت می گیرد و متأسفانه حتی بعضی مزارع پرورش ماهی در اقصی نقاط کشور، به خاطر مصرف این سم پلمب شده اند.

در واقع، بنا به گفته سازمان دامپزشکی، مصرف سم مالاشیت گرین در مزارع پرورش ماهی از سال ها پیش ممنوع شده است و هیچ پرورش دهنده ای حق ندارد که به بهانه پاک سازی محیط کار، محصول آلوده و سرطان زا به بازار تحویل دهد؛ در واقع استفاده از این سم در جهان منسوخ شده و سازمان دامپزشکی نیز ماده جایگزین برای این سم را معرفی و اطلاع رسانی های لازم را انجام داده است. بر این اساس، از سال 94 کسی حق عرضه قزل آلا به بازار مصرف را ندارد؛ مگر این که گواهی محصول عاری از مالاشیت گرین را دریافت نموده باشد.

با این وجود، متأسفانه عده ای از کارشناسان معتقدند که مالاشیت گرین کماکان در بعضی مزارع مصرف می گردد، هر چند نسبت به سابق کمتر شده باشد و این، ناشی از توزیع گسترده و عمده این سم در بازار آزاد و نابخردی بعضی فراورینمایندگان است که سود کوتاه مدت را بر سلامت مصرف نمایندگان ارجح می دانند.

در این میان، مدیرکل دامپزشکی استان زنجان در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر این که در استخرهای پرورش ماهی استان زنجان، هیچ گونه سمومی استفاده نمی گردد، اظهار می نماید: اگر منظور استفاده از ضدعفونی نماینده ها است، ضد عفونی محیط های پرورشی، بخشی از اقدامات بیوسکیوریتی در تأمین بهداشت انواع دام ها در پرورش صنعتی بوده و برای پیشگیری از بیماری و در نتیجه کاهش احتیاج به مصرف آنتی بیوتیک ها لازم است.

محمدباقر حاج کاظمی ادامه می دهد: ضدعفونی نماینده هایی که توسط دامپزشکی توصیه و مصرف می گردد، همگی از سازمان دامپزشکی کشور مجوز فراوری و یا مصرف را دریافت نموده است و در صورت استفاده پرورش دهنده از ضد عفونی نماینده های غیرمجاز، برخورد قانونی صورت می گیرد. در این راستا، در مورد استفاده از ضد عفونی نماینده غیرمجاز مالاشیت گرین، پایش های دوره ای صورت می گیرد و در صورت تأیید آزمایشگاهی استفاده از این سم، همه ماهی ها بدون اغماض معدوم می شوند.

وی می افزاید: به تأیید بازرسان کشوری، ساختار مزارع تفریخ تخم چشم زده استان بسیار بهداشتی بوده و ورود و خروج همه مزارع تفریخ، تحت نظارت و قرنطینه کامل دامپزشکی استان صورت می گیرد. همچنین بچه ماهی های فراوریی بدون گواهی سلامتی، از فارم خارج نمی شوند.

حاج کاظمی تصریح می نماید: در مزارع پرورشی استان به دلیل شوری، دمای آب، عدم ارتباط آبی (چاه مستقل)، آموزش ها و مراقبت های مستقل، کم ترین بیماری ها مشاهده می گردد و خوشبختانه حتی در بدترین شرایط شیوع بیماری های ویروسی در کشور، استان زنجان عاری از بیماری ویروسی بود.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان خاطرنشان می نماید: بیماری های محیطی و مدیریتی به صورت عمده در ابتدای دوره های پرورشی رخ می دهد و در صورت احتیاج به مصرف آنتی بیوتیک، تأثیری در محصول فراوریی در انتهای دوره نخواهد داشت. در مجموع، این بستر بهداشتی موجب می گردد که در استان زنجان، احتیاج به استفاده از داروها از جمله آنتی بیوتیک ها در سطح حداقل قرار بگیرد و ماهیان پرورشی استان زنجان از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این رابطه، در مورد مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در مزارع پرورش ماهی، اظهار می نماید: قزل آلا جزو حساس ترین گونه های ماهی به شمار می رود و در واقع، شاخص آلودگی است. از این رو، اگر سطح آلودگی در مزارع پرورش ماهی بیش از حد استاندارد باشد، اولین موجودی که از بین می رود خود ماهی های قزل آلا هستند. بنابراین این که مزرعه داران بتوانند سموم زیادی برای پاک سازی محیط استفاده نمایند نمی تواند واقعیت داشته باشد.

حسین جعفری ادامه می دهد: مزارع پرورش ماهی استان زنجان آب مورد احتیاج خود را از چاه های حاشیه رودخانه ها با میزان شوری بالا تأمین می نمایند. این آب نیز بعد از پالایش وارد رودخانه می گردد و چاه های دیگر مستقیماً آن را دریافت نمی نماید. از این رو، مصرف آنتی بیوتیک در مزارع پرورش ماهی استان زنجان به جد کاهش یافته است و تعدد بیماری های آبزیان نیز به حداقل رسیده است.

خبرنگار سعیده شریفی

دبیر مرجان طاوسی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 128

به "مصرف سموم سرطان زا در مزارع پرورش ماهی چقدر واقعیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف سموم سرطان زا در مزارع پرورش ماهی چقدر واقعیت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید