وام ودیعه اجاره مسکن چقدر است؟

به گزارش مجله سویگل، درحالی رئیس جمهور دیروز دستور پرداخت وام ودیعه مسکن به مستأجران را از مرداد صادر نموده که حدس های متعددی درباره مبلغ این وام و نرخ سود آن مطرح شده است.

وام ودیعه اجاره مسکن چقدر است؟

جهت دریافت خدمات آلاچیق ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش تسنیم، روز گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری در گفت وگوی تلفنی با وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اختصاص وام ودیعه مسکن به مستاجران از ماه آینده (مرداد 99)، اظهار کرد: طرح تسهیلات ودیعه اجاره مسکن که پیش از این قرار شده بود با هماهنگی بانک مرکزی آماده گردد، برای آنالیز، به جلسه روز یکشنبه ستاد هماهنگی مالی ارائه گردد.

وی توضیح داد: سرعت بخشی بانک ها برای اختصاص وام ودیعه مسکن به مستاجران نیازمند مساعدت لازم است.

در جریان این تبادل نظر مقرر شد این طرح با اولویت تهران و هفت کلانشهر در مردادماه برای مستاجرانی که در این دسته بندی واقع شده و قرارداد آن ها رسمی و متراژ واحد مسکونی آنان طبق الگوی مسکن است، شروع گردد.

بر اساس گزارش های میدانی نرخ اجاره بهای مسکن سال جاری در مقایسه با سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. قسمت بد این ماجرا برای مستأجران، اصرار مالکان برای دریافت اجاره ماهانه و خودداری از دریافت پول پیش (رهن) است. در این شرایط نابسامان بازار اجاره مسکن، ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا مصوب زده که نرخ اجاره بها در تهران، کلانشهر ها و سایر شهر به ترتیب فقط 25، 20 و 15 درصد افزایش یابد.

در این شرایط حدس ها درباره مبلغ وام ودیعه مسکن مستأجران که قرار است به مالکان پرداخت گردد، داغ شده است. چندی پیش محمود محمودزاده در این باره گفته بود: وام ودیعه مسکن به کسانی پرداخت می گردد که بر اساس قانون ساماندهی و فراوری مسکن، فرم ج آن ها سبز باشد، یعنی از تسهیلات دولتی بخش مسکن استفاده ننموده باشند.

وی توضیح داد: در تسهیلات ودیعه مسکن، مستأجران فقط سود این تسهیلات را به بانک باز پس می دهند.

گفته می گردد وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت وام ودیعه 30 تا 40 میلیون تومانی را به بانک مرکزی ارائه نموده است. فارغ از اثر گذاری کم این مبلغ، سود این تسهیلات که مستأجر باید آنرا پرداخت کند می تواند به چالشی برای برنامه وزارت راه و شهرسازی تبدیل گردد.

بر اساس شنیده ها سود این وام احتمالا 18 درصد است، البته چنانچه این وام از محل مبلغ در نظر گرفته شده برای کسب و کار های آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا تامین گردد سود آن 12 درصد محاسبه خواهد شد.

برای یک وام حدود 35 میلیون تومانی که قرار باشد یک سال در اختیار موجر قرار بگیرد مستاجر باید حدود 3.5 میلیون تومان سود با نرخ 18 درصد به بانک پرداخت کند. جزئیات و نحوه پرداخت وام ودیعه مسکن هنوز معین نیست، اما با توجه به برنامه های 7 سال اخیر دولت در حمایت از مردم، خیلی نمی توان به اثرگذاری این برنامه نیز امیدوار بود.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 989

به "وام ودیعه اجاره مسکن چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ودیعه اجاره مسکن چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید