خاتمه هیاهوی بسیار برای هیچ

به گزارش مجله سویگل، ما امریکایی ها بعد از 20 سال نبردهای مداوم تنها در عراق و افغانستان، 7 هزار نفر را از دست داده، از اندوه 50 هزار مجروح رنج برده و بیش از 5.4 تریلیون دلار هزینه صرف این نبردها کرده ایم. این حتی جدا از هزینه هایی است که در همین بازه زمانی بابت هزینه های انسانی و مالی در خاورمیانه بزرگ صرف کرده ایم.

خاتمه هیاهوی بسیار برای هیچ

ضمن اینکه در این محاسبات تأثیراتی که این جنگ ها بر زندگی ها گذاشته، مثل پاشیده شدن خانواده ها از هم و تلفات جانبی آن همچون خودکشی های ناشی از حضور در جنگ و... لحاظ نشده است.

برخی می گویند، اینها هزینه های ناگزیر جنگ است. شاید. اما در یک جنگ چیزهایی که از دست داده می شوند، باید در ازای هدفی باشند. هدفی مثل ایجاد کشوری امن تر. برای تحقق چنین اهدافی باید نقشه ای برای پیروزی داشت. این چیزی است که ما به استراتژیست ها و افسران آینده در دانشگاه های جنگ آموزش می دهیم. مطابق قانون اساسی امریکا، برای آغاز هر جنگی باید ابتدا تأیید کنگره را داشت تا مردم نیز بتوانند از آن رضایت داشته باشند و هزینه های ناشی از جنگ را یک دستاورد برای هدفی خاص بدانند. با این حال ما پس از تقریباً 20 سال جنگ، به هیچ کدام از این موارد به طور منسجم دست نیافته ایم. نه به پیروزی مشخصی رسیده ایم و نه حتی یک ایده واقعی برای دستیابی به پیروزی داشته ایم. ما حتی در مورد چرایی ورود به جنگ صادق نبوده ایم و مدام اهداف خود را در طول جنگ تغییر داده ایم. ما هزینه های شگفت انگیزی بابت فرصت ها پرداخته ایم، هزینه هایی بی حد و اندازه و مهم تر از آن تعداد غیر قابل تصوری زندگی که باز هم تکرار می کنم، شامل 7 هزار کشته و 50 هزار مجروح می شود. و بعد از همه اینها، ما به همه کسانی که لباس نظامی برتن دارند و برخی از آنها حتی بعد از 11 سپتامبر متولد شده اند، مدیون هستیم که آنقدر شجاع هستند تا بپرسند: پس جنگ کی تمام می شود؟ اکنون در آغاز سالی جدید با دولتی جدید روبرو هستیم و این فرصت را داریم که به این سؤال جواب دهیم. من امیدوار بودم که روزی برسد که روشنایی را در انتهای این تونل ببینیم. با این حال با انتصاباتی که اجرا شده، مثل آنتونی بلینکن که در پست وزیر خارجه کار می کند و سابقه تأیید آغاز به جنگ را دارد، باید یک بار دیگر یادآوری کنیم که هرچه هم تغییر کند، موضع جنگی امریکا ثابت است.

زمانی که در سنا فرصت آن را یافتم که در جلسه رأی اعتماد به بلینکن از او درباره درس هایی بپرسم که از مشارکتش برای ادامه عملیات های امریکا در خاورمیانه آموخته است، او سعی کرد از پاسخ صریح طفره برود و به مسائل حاشیه ای آن بپردازد و به جای پرداختن به درگیر شدن در جنگ ها، بگوید اعتقاد دارد که ما باید پیش از هر چیز روی دیپلماسی متمرکز شویم. و البته تنها می توانم بگویم که امیدوارم واقعاً به آنچه گفته اعتقاد داشته باشد.

در جلسه رأی اعتماد، ما به این واقعیت نیز پرداختیم که بلینکن همراه با باراک اوباما و جو بایدن، رئیس جمهوری وقت و معاونش از سرنگونی معمر قذافی در لیبی حمایت کرد. این مدت زمانی نه چندان طولانی بعد از آن بود که متوجه شدند، هیچ قدرت رقیبی در لیبی قابلیت آن را ندارد که بتواند جای قذافی را بگیرد و مانع هرج ومرج شود.

می توان انتظار داشت که که آنها از آنچه در لیبی رخ داد، چیزهایی یاد گرفته باشند. اما پس چرا از حمله به سوریه نیز حمایت کردند؟ بلینکن در پاسخ به این سؤال گفت که آن طور که باید در سوریه کار نکردند. من مخالف هستم. ما بارها و بارها دیده ایم و تجربه کرده ایم که تغییر رژیم آن طور که باید مؤثر نیست.

اکنون نگرانی من برای امریکا این است که وزارت خارجه جدید امریکا بر اساس پیش فرض های موجود از قبل بخواهد بااستفاده از نیروی نظامی بدون هیچ هدف مشخصی به مداخله جویی های خود ادامه دهد. این همان مسیری است که دولت های قبلی امریکا پیموده و در آن شکست خورده اند.

بایدن در روزهای پیش رو فرصتی طلایی برای راه اندازی مجدد سیاست خارجی امریکا و انتها دادن به جنگ های به ظاهر بی انتها آن دارد. ما باید به یک دیپلماسی اندیشمندانه بازگردیم که هرگز روی دستاورد چیزهایی که نمی تواند بوضوح ببیند، تکیه نمی کند. ما باید دروازه های ارتباطی خود را باز نگه داریم و اگر لازم بود، محکم بایستیم اما در عین حال هرجا که ممکن بود، به دیگران گوش دهیم. ما باید ارتش امریکا را به مسیری که نسبت به آن آگاهی درست داریم، ببریم تا منافع امنیت ملی واقعی امریکا را از نو راه اندازی کنیم.

اما شاید با این وزارت خارجه شاید همچنان دوراز چنین مسیری باشیم.

منبع: National Interest

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1475

به "خاتمه هیاهوی بسیار برای هیچ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه هیاهوی بسیار برای هیچ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید