کاهش 70 درصدی حجم سد کرخه، تهدید تامین آب شرب در خوزستان

به گزارش مجله سویگل، به گزارش خبرنگاران، علی شریفی، در مورد آخرین شرایط حوضه کرخه اضافه نمود: از زمستان سال گذشته، هشدارها در مورد کاهش آورد آب رودخانه و سد کرخه داده شد زیرا این کاهش آورد، شدید بود.

کاهش 70 درصدی حجم سد کرخه، تهدید تامین آب شرب در خوزستان

وی اضافه کرد: مخزن سد کرخه در شرایط مناسبی قرار ندارد؛ این کاهش آورد، شرایطی به وجود آورده که اکنون حجم مفید سد کرخه 1.1 میلیارد مترمکعب است و در مقایسه با شرایط نرمال، 70 درصد کاهش داشته است.

مدیر برنامه ریزی مخازن سدها و رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان گفت: آورد آب حوضه کرخه در مقایسه با شرایط نرمال، حدود 50 درصد کاهش داشته است و این مساله شرایط را در تامین آب شرب و کشاورزی بخش هایی که از حوضه کرخه تامین آب می نمایند، سخت می نماید.

شریفی اضافه کرد: با توجه به اینکه سد کرخه تامین نماینده آب شرب طرح غدیر است، فشار مضاعفی به مخزن وارد شده و شرایط تامین آب در این بخش بسیار سخت است.

وی گفت: در جلسات ستاد خشکسالی خوزستان، سهمیه بندی آب شرب و سایر احتیاجها در حوضه کرخه معین شده است تا بتوانیم احتیاج همه بخش ها را تامین کنیم. با توجه به شرایط آورد کرخه، کشت شلتوک در حوضه آبی کرخه ممنوع است و برای سایر کشت ها از جمله صیفی جات، برنامه تامین آب از سوی استانداری خوزستان ابلاغ شده است.

مدیر برنامه ریزی مخازن سدها و رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان اضافه کرد: با کاهش خروجی سد کرخه، ایستگاه های پمپاژ برداشت آب شرب در راستا دچار مشکل شده اند و تامین آب شرب بخشی از شهرستان شوش و شهرستان های حمیدیه، دشت آزادگان و هویزه از این مساله متاثر خواهد شد.

شریفی گفت: بر اساس تصمیم گیری های صورت گرفته، با محدودیت کشت در پی مدیریت آب در حوضه کرخه هستیم تا شهرستان هایی که از این رودخانه و سد تامین آب می نمایند، در آب شرب دچار مشکل نشوند.

منبع: ایسنا

عکس: ایرنا

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1675

به "کاهش 70 درصدی حجم سد کرخه، تهدید تامین آب شرب در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 70 درصدی حجم سد کرخه، تهدید تامین آب شرب در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید