کشف مجموعه بزرگی از آثار تاریخی در اسکاتلند

به گزارش مجله سویگل، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر گشته، کشف مجموعه بزرگی از آثار تاریخی در اسکاتلند صورت گرفت.

کشف مجموعه بزرگی از آثار تاریخی در اسکاتلند

یک دانش آموز اسکاتلندی که در سال 1952 میلادی به عنوان تنبیه در زمین مدرسه برای برداشت سیب زمینی بیل می زد، فکر نمی کرد کارش تاریخ ساز شود.

در کمال تعجب، بیل او به یک سردیس بزرگ و قرمز ماسه سنگی برخورد کرد. مدت زیادی طول نکشید که کارشناسان این سردیس را یک اثر تاریخی مصری شناسایی کردند که قدمت آن به دودمان دوازدهم مصر باستان باز می شود.

این شی ارزشمند به موزه ملی اسکاتلند تحویل داده شد و اکنون در گالری مصر باستان این موزه به نمایش گذاشته شده است. اینکه یک اثر تاریخی که حدود چهار هزار سال پیش در شمال آفریقا ساخته شده بود از زیر خاک اسکاتلند سر در بیاورد، اتفاق عجیبی بود و گمان می رفت که چنین اکتشافی فقط یک بار رخ دهد. تا اینکه در سال 1966 میلادی یک دانش آموز دیگر در مدرسه خصوصی Dalhousie Castle واقع در شهر فایف اسکاتلند یک مجسمه برنزی به شکل آپیس یکی از اساطیر مصر باستان را که به شکل گاو نر است، پیدا کرد.

او این کشف را در حالی انجام داد که در کلاس ورزشی در حال بالا و پایین پریدن بود که روی جسم ناهمواری که از زمین بیرون زده بود، فرود آمد. شاید عجیب ترین نکته در داستان کشف مجسمه برنزی این باشد که معلم او همان پسر بچه سال 1952 میلادی بود که 14 سال پیش سردیس ماسه سنگی را کشف نموده بود.

پس از اینکه مجسمه برنزی به مسئولان موزه نشان داده شد، کارشناسان تشخیص دادند که قدمت این مجسمه به دوران بطلمیوس می رسد، اما معلم با آن فرار کرد و این اثر تاریخی هرگز دوباره پیدا نشد.

کشف تصادفی دو اثر باستانی ارزشمند مصری در یک محوطه یکسان واقع در اسکاتلند ممکن است کمی بعید به نظر برسد، اما بعد از اینکه گنج سوم پیدا شد مسئولان موزه تصمیم گرفتند که تحقیقات بیشتری در این محوطه انجام دهند. اثر تاریخی سوم که یک مجسمه برنز بود، دو دهه پس از اکتشاف قبلی یعنی در سال 1984 میلادی به وسیله پسری کشف شد که با دستگاه فلزیاب در زمین های یک مدرسه شبانه روزی متخلفان کم سن و سال پرسه می زد.

پس از اینکه اکتشاف سومین اثر به الیزابت گورینگ مدیر موزه اسکاتلند گزارش شد، کارشناسان تشخیص دادند که قدمت این مجسمه به دودمان بیست و پنجم مصر باستان باز می شود. زمانی که مدیر موزه از دو اکتشاف مشابه دیگر در همان محوطه آگاه شد، مقدمات یک ماموریت کاوشی را آماده کرد. در نتیجه این کاوش، مجموعه ای شامل 15 اثر تاریخی از جمله لوحی با نقش چشم حوروس کشف شد.

صاحب این آثار تاریخی هرگز تعیین نشد. گمان می رود که یکی از ساکنان قبلی فایف صاحب این مجموعه آثار تاریخی ارزشمند بوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 30 آبان 1402 بروزرسانی: 30 آبان 1402 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2256

به "کشف مجموعه بزرگی از آثار تاریخی در اسکاتلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مجموعه بزرگی از آثار تاریخی در اسکاتلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید