11 گزینه مطرح برای جانشینی بولتون

به گزارش مجله سویگل، نیویورک تایمز طی یک گزارش و لیندسی گراهام سناتور ارشد جمهوری خواه در مصاحبه با فاکس نیوز از 11 گزینه مطرح برای جانشینی جان بولتون در مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید سخن گفتند.

11 گزینه مطرح برای جانشینی بولتون

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیویورک تایمز در گزارش خود درباره گزینه های احتمالی جانشینی جان بولتون در مجموع به 10 نفر اشاره نموده و عضو ارشد جمهوری خواه کنگره هم از سه نفر نام برده است که دو تای آنها در گزارش نیویورک تایمز به آنها اشاره شده است.

رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه استعفای جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید را خاطرنشان کرد و در توئیتر نوشت: شب گذشته به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر در کاخ سفید به خدمات او احتیاج نیست. من و همین طور برخی از افراد دیگر در دولت با برخی از پیشنهادهای او به شدت مخالف بودیم، بنابراین از جان خواستم استعفایش را تقدیم کند که او صبح امروز این کار را کرد. از جان بابت خدماتش بسیار ممنونم. هفته آینده مشاور امنیت ملی جدیدی معرفی خواهم کرد.

سپس کاخ سفید خاطرنشان کرد، چارلز کوپرمن معاون جان بولتون به عنوان جایگزین موقت او منصوب شده است.

نیویورک تایمز در این باره نوشت: رئیس جمهور (دونالد) ترامپ روز سه شنبه خروج جان بولتون از سِمت مشاور امنیت ملی را خاطرنشان کرد؛ کسی که سومین مشاور امنیت ملی از زمان شروع دولت ترامپ بود.

این رسانه ابتدا اسامی تعدادی از افراد که امیدوار هستند به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید معین شوند را ذکر نموده و سپس توضیحاتی درباره پنج نفر که بیشتر از دیگران شانس دارند، ارائه نموده است.

در گزارش این روزنامه، ابتدا به اسامی زیر به عنوان لیست گسترده نامزدهای احتمالی اشاره شده است:

فِرِد فلایتز رئیس دفتر پیشین جان بولتون، کِیت کلاگ ژنرال بازنشسته، جَک کِین قائم مقام پیشین رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، رابرت بلر مشاور رئیس موقت کارکنان کاخ سفید، رابرت اوبراین نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در زمینه مسائل مرتبط با گروگانگیری.

سپس به لیست پنج نفره از نامزدهایی اشاره شده که شانس بیشتری برای جایگزینی جان بولتون دارند: چارلز ام. کوپرمن، استفان بیگان، برایان هوک، داگلاس مک گرگور و ریچارد گرنل.

چارلز ام. کوپرمن

به نوشته نیویورک تایمز، کوپرمن 68 ساله، در دولت رونالد ریگان حضور داشته و مدیر پیشین یک شرکت دفاعی در آمریکا بوده و دستیار قدیمی بولتون بوده و در ژانویه 2019 بولتون او را قائم مقام خود نموده بود.

چارلز کوپرمن

طبق گزارش این روزنامه، به گفته یک منبع آگاه، رئیس جمهور (آمریکا) از شیوه و روش کوپرمن در اتکای صرف به واقعیت ها استقبال نموده بود در حالی که بولتون اغلب رویکرد ایدئولوژیکی را ترجیح داده است. آقای ترامپ در صورت احتیاج داشتن به یک جلسه توجیهی در زمینه برنامه ریزی بلندمدت، ترجیح می داد آقای کوپرمن این جلسه را برای او برگزار کند و نه آقای بولتون.

استفان بیگان

نیویورک تایمز در توصیف استفان بیگان نوشته است: آقای بیگان که نماینده ویژه ایالات متحده در امور کره شمالی است، شخصا شاهد برخوردها بین آقای بولتون و رئیس جمهور درباره کره شمالی بوده است. بولتون هرگز موضع تند خود درباره کره شمالی را رها نکرد اما رئیس جمهور کوشش نموده است که با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی از در دوستی وارد شده و او را به خلع سلاح اتمی قانع کند.

استفان بیگان

از نظر این رسانه آمریکایی، برخلاف بولتون، بیگان یک فن سالار توانمند و فاقد ایده های بزرگ است اما بولتون ایده های ایدئولوژیکی سرسختانه ای دارد که مواضع و خط مشی او را شکل داده است.

طبق این گزارش، تابستان سال جاری نام بیگان به عنوان سفیر جدید آمریکا در روسیه مطرح شده بود اما در نهایت جان سولیوان قائم مقام وزارت خارجه آمریکا برای این سِمت در نظر گرفته شده است. بیگان در دولت جورج بوش مدتی را به عنوان دبیر اجرایی شورای امنیت ملی فعالیت نموده بود.

برایان هوک

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، یکی دیگر از نامزدهایی است که از او به عنوان گزینه محتمل جایگزنی بولتون نام برده می گردد.

برایان هوک

طبق گزارش نیویورک تایمز، هوک 51 ساله که در زمان رکس تیلرسون وزیر خارجه سابق آمریکا به وزارت خارجه آمده است، جزو یکی از بازماندگان دوره تیلرسون است.

یک مقام دولت ترامپ به این روزنامه اطلاع داد، هوک با ترامپ در رابطه با مسائل ایران تعامل دارد و رئیس جمهور از مسیری که استراتژی دولت در قبال ایران در حال پیش رفتن است، شادمان است.

طبق گزارش نیویورک تایمز، برایان هوک احتمالا از حمایت جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد رئیس جمهور (برای سمت مشاور امنیت ملی) برخوردار است.

داگلاس مک گرگور

داگلاس مک گرگور ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و کارشناس شبکه فاکس نیوز، از دیگر گزینه های جانشینی بولتون است.

داگلاس مک گرگور

نیویورک تایمز درباره او نوشت: تقریبا به طور قطع و یقین باید گفت که آقای ترامپ آقای مک گرگور که یک ژنرال بازنشسته ارتش و نویسنده کتاب های مختلف درباره سازماندهی مجدد ارتش است را می شناسد اما موضوع مهم تر برای آقای ترامپ این است که او مکرر (به عنوان کارشناس) در برنامه امشب تاکر کارلسون که یکی از برنامه های مورد علاقه اش در شبکه فاکس نیوز است، حضور می یابد.

طبق این گزارش، آقای ترامپ در ماه ژوئن و زمانی که در لحظه آخر از تصمیم خود برای انجام یک سری از حملات به ایران (در پاسخ به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران) برگشت، او به ادعای کارلسون (مجری فاکس نیوز) در برنامه اش گوش کرد که گفته بود، چنین حمله از نظر سیاسی برای ترامپ کشنده خواهد بود.

ریچارد گرنل

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان، یکی دیگر از گزینه ها است. طبق گزارش نیویورک تایمز، رئیس جمهور آمریکا شخصا گرنل را دوست دارد؛ کسی که مدت کوتاهی بعد از شروع به کارش در برلین، به شرکت های آلمانی درباره انجام هرگونه مراوده مالی با ایران هشدار داد.

ریچارد گرنل

گرنل 52 ساله در ماه های اخیر بارها به دوستان و نزدیکانش گفته است که وی گزینه محتمل برای مناصب مهم در دولت آمریکا از قبیل نمایندگی آمریکا در سازمان ملل بوده اما در نهایت کِلی نایت کرافت به عنوان گزینه ترامپ برای این سمت معین شد.

با این وجود، یک منبع آگاه آمریکایی به نیویورک تایمز گفت: احتمال این موضوع که ریچارد گرنل برای شغل بولتون مورد مصاحبه قرار گیرد، وجود دارد.

ریک وادال

لیندسی گراهام سناتور ارشد جمهوری خواه آمریکایی، از سه نفر به عنوان گزینه های جانشینی بولتون نام برده است.

ریک وادال

از نظر او، کِیت کلاگ، برایان هوک و ریک وادال (قائم مقام مشاور امنیت ملی سابق آمریکا) سه گزینه محتمل جانشینی بولتون هستند.

گراهام به فاکس نیوز گفت: کِیت کلاگ که یک ژنرال بازنشسته است، شایسته، توانا و با اعتماد به نفس است و مورد اعتماد رئیس جمهور است و من او را خیلی دوست دارم. برایان هوک، یک مرد جوان و پویا است که در وزارت خارجه در تیم وزارت خارجه درباره ایران کار می نماید و به (مایک) پامپئو نزدیک است. همچنین ریک وادال هست که برای مک مستر (مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ) کار نموده و شورای امنیت ملی را به خوبی می شناسد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 328

به "11 گزینه مطرح برای جانشینی بولتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 گزینه مطرح برای جانشینی بولتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید