12 علامت خاموش استرس و اضطراب شدید

به گزارش مجله سویگل، همه ما تجربه استرس را در مراحلی از زندگی مان داشته ایم. کنفرانس دادن جلوی تعداد زیادی از افراد، دیدار دیگران برای اولین بار و امتحان از جمله مسائلی هستند که باعث بروز استرس در ما می شوند. تجربه کمی استرس شاید بتواند محرک ما برای کوشش بیشتر و داشتن عملکردی بهتر باشد، اما گاهی اوقات سطح استرس بیشتر از حالت طبیعی می گردد و می تواند روی سلامت روحی و جسمی تأثیرات منفی بگذارد. یک مطالعه نشان داد که 33 درصد از افراد بزرگسال گزارش نموده اند که دچار استرس بیش از حد هستند. در این مقاله از خبرنگاران مگ تصمیم داریم شما را با علائم استرس آشنا کنیم. تا سرانجام مقاله با ما همراه باشید.

12 علامت خاموش استرس و اضطراب شدید

1. جوش و آکنه

آکنه یکی از واضح ترین و رایج ترین علائم استرس است. برخی از افراد عادت دارند زمانی که دچار استرس زیادی هستند، صورت خود را زیاد لمس نمایند. این موضوع می تواند باعث پخش شدن باکتری و شکل گیری جوش و آکنه شود. چندین مطالعه هم به این نتیجه رسیده اند که جوش ممکن است با سطح بالای استرس در ارتباط باشد.

یک مطالعه به آنالیز شدت استرس 22 فرد قبل و بعد از امتحان پرداخت. نتایج این مطالعه نشان داد که بین سطح استرس ناشی از امتحان و شدت آکنه ارتباط وجود دارد.

در یک مطالعه دیگر روی 94 نوجوان نشان داده شد که بین سطح بالاتر استرس و آکنه های بدتر، به ویژه در پسران ارتباط وجود داشت. جوش علل بالقوه دیگری هم دارد که از جمله آن ها می توانیم به تغییرات هورمونی، باکتری، فراوری چربی اضافی و مسدود شدن منافذ اشاره کنیم.

2. سردرد

بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که استرس می تواند منجر به سردرد شود. یک مطالعه روی 267 فرد مبتلا به سردرد مزمن به این نتیجه رسید که در تقریبا 45 درصد موارد، موقعیت های استرس زا در ابتلا به سردرد مزمن نقش داشتند. یک مطالعه عظیم مقیاس نشان داد که افزایش شدت استرس با افزایش روزهایی که شرکت نمایندگان در هر ماه سردرد را تجربه می کردند، در ارتباط بود.

یک مطالعه دیگر روی سربازان به این نتیجه رسید که این افراد زمانی که استرس داشتند، سردرد را تجربه می کردند. استرس دومین محرک رایج سردرد است. سایر محرک های رایج شامل کم خوابی، مصرف الکل و کم آبی بدن می شوند.

3. درد مزمن

تجربه درد مزمن می تواند نتیجه افزایش سطح استرس باشد. یک مطالعه که روی 37 نوجوان مبتلا به بیماری سلول داسی شکل انجام شد، نشان داد که افزایش استرس در روز با بیشتر شدن درد در همان روز در ارتباط بود.

سایر مطالعات نشان داده اند که افزایش سطح هورمون استرس به نام کورتیزول ممکن است با درد مزمن ارتباط داشته باشد. برای مثال، یک مطالعه به آنالیز 16 فرد مبتلا به کمردرد مزمن پرداخت. این مطالعه به این نتیجه رسید که سطح هورمون کورتیزول در بدن افرادی که درد مزمن داشتند، بیشتر بود.

یک مطالعه دیگر روی افراد مبتلا به درد مزمن نشان داد که این افراد سطح بالاتری از هورمون کورتیزول را داشتند که این موضوع از علائم استرس طولانی مدت است.

توجه داشته باشید که این مطالعات به رابطه بین استرس و درد مزمن پرداخته اند و سایر عوامل مؤثر در این زمینه را آنالیز ننموده اند. علاوه بر این، تعیین نیست که استرس باعث درد مزمن می شود یا درد مزمن باعث استرس.

4. مریضی مداوم

مریض بودن مکرر می تواند از علائم استرس باشد. استرس ممکن است روی سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی بگذارد و شما را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ها کند. در یک مطالعه، 61 فرد عظیمسال واکسن آنفولانزا زدند. سیستم ایمنی افرادی که استرس مزمن داشتند، واکنش ضعیف تری به واکسن نشان داد. این مسأله نشان می دهد که استرس ممکن است باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود.

در یک مطالعه دیگر، 235 فرد عظیمسال به دو گروه افراد دارای استرس زیاد و افراد دارای استرس کم تقسیم شدند. افرادی که استرس زیادی داشتند، در مقایسه با افراد دارای استرس کم، 70 درصد بیشتر دچار عفونت های تنفسی شدند. به طور مشابه، یک آنالیز روی 27 مطالعه نشان داد که استرس با افزایش احتمال ابتلا به عفونت های تنفسی در ارتباط بود.

به مطالعات انسانی بیشتری برای پی بردن به رابطه پیچیده بین استرس و سیستم ایمنی احتیاج است. هرچند زمانی که صحبت از سلامت سیستم ایمنی می شود، استرس فقط یکی از عوامل تأثیرگذار بر آن است.

ضعیف شدن سیستم ایمنی می تواند در نتیجه داشتن رژیم غذایی نامناسب، نداشتن فعالیت بدنی و ابتلا به برخی از اختلالات مثل سرطان خون (لوسمی یا لوکمیا) باشد.

5. کاهش انرژی و بی خوابی

کم شدن سطح انرژی و بی خوابی می توانند از علائم استرس طولانی مدت باشند. به طور مثال، یک مطالعه روی بیش از 2 هزار نفر به این نتیجه رسید که خستگی به شدت با افزایش سطح استرس در ارتباط است. استرس ممکن است خواب را مختل کند و باعث بی خوابی و در نتیجه کاهش سطح انرژی شود.

یک مطالعه کوچک به این نتیجه رسید که استرس کاری با افزایش خواب آلودگی و بی قراری در زمان خواب در ارتباط است. یک مطالعه دیگر روی بیش از 2 هزار نفر به این نتیجه رسید که بیشتر قرار دریافت در موقعیت های استرس زا با افزایش احتمال ابتلا به بی خوابی ارتباط داشت.

مطالعات این ارتباط را نشان می دهند، اما تأثیر سایر عوامل مهم در این زمینه را نادیده می گیرند. به مطالعات بیشتری ضروری است تا بتوانیم به طور قطعی ادعا کنیم استرس می تواند مستقیما باعث کاهش سطح انرژی شود.

عوامل دیگری که ممکن است در کاهش سطح انرژی نقش داشته باشند شامل افت قند خون، داشتن رژیم غذایی نامناسب یا ابتلا به کم کاری تیروئید می شوند.

6. مسائل گوارشی

مسائل گوارشی مثل اسهال و یبوست هم می توانند از علائم استرس محسوب شوند. برای مثال، یک مطالعه به آنالیز بیش از 2 هزار کودک پرداخت که در معرض موقعیت های استرس زا بودند. نتایج نشان داد که احتمال ابتلا به یبوست در این بچه ها بیشتر بود.

استرس ممکن است افرادی که دچار اختلالات گوارشی مثل بیماری روده التهابی (IBD) هستند را تحت تأثیر قرار دهد. در یک مطالعه نشان داده شد که تجربه استرس زیاد روزانه با افزایش مسائل گوارشی در 181 خانم مبتلا به بیماری التهابی روده در ارتباط بود.

علاوه بر این، یک تحلیل روی 18 مطالعه که نقش استرس روی بیماری التهابی روده را آنالیز نموده بودند به این نتیجه رسید که بین استرس و علائم گوارشی ارتباط وجود دارد. با این حال به مطالعات بیشتری برای پی بردن به نحوه اثرگذاری استرس روی دستگاه گوارشی احتیاج است.

در نظر داشته باشید که بسیاری از عوامل دیگر از جمله رژیم غذایی، کم آبی بدن، سطح فعالیت بدنی، عفونت یا مصرف برخی از داروها هم می توانند باعث مسائل گوارشی شوند.

7. تغییر در اشتها

افزایش یا کاهش اشتها از جمله رایج ترین علائم استرس محسوب می شود. ممکن است متوجه شده باشید که زمانی که استرس دارید، هیچ اشتهایی ندارید یا اشتهایتان بیشتر می شود.

یک مطالعه روی دانشجویان به این نتیجه رسید که 81 درصد از دانشجویان گزارش کردند که زمانی که استرس دارند، دچار تغییر در اشتها می شوند. از این تعداد، 62 درصد از افراد افزایش اشتها و 38 درصد هم کاهش اشتها را تجربه کردند.

در یک مطالعه روی 129 نفر نشان داده شد که روبروه با استرس با غذا خوردن بدون احساس گرسنگی در ارتباط بود. تغییر در اشتها زمانی که استرس دارید ممکن است روی وزنتان هم تأثیر بگذارد. برای مثال، یک مطالعه روی بیش از هزار نفر به این نتیجه رسید که استرس با افزایش وزن در افراد مبتلا به چاقی مفرط ارتباط داشت.

اگرچه این مطالعات نشان می دهند که بین استرس و تغییر در اشتها یا وزن ارتباط وجود دارد، با این حال به تحقیقات بیشتری در این زمینه احتیاج است. از جمله سایر علل احتمالی تغییر اشتها می توانیم به مصرف برخی از داروها، تغییرات هورمونی یا مسائل روانی اشاره کنیم.

8. افسردگی

برخی از مطالعات عنوان می نمایند که استرس مزمن ممکن است منجر به افسردگی شود. یک مطالعه روی 816 خانم مبتلا به افسردگی شدید به این نتیجه رسید که آغاز افسردگی به طور قابل توجهی با استرس حاد و مزمن در ارتباط بود. یک مطالعه دیگر روی 240 فرد عظیمسال نشان داد که سطح بالای استرس منجر به بروز علائم افسردگی در این افراد شد.

علاوه بر این، یک مطالعه روی 38 فرد که افسردگی غیرمزمن داشتند به این نتیجه رسید که موقعیت های استرس زا به طور قابل توجهی با تجربه افسردگی مرتبط بودند. به یاد داشته باشید که مطالعات به این ارتباط پی برده اند، اما این موضوع ضرورتا بدین معنی نیست که استرس باعث افسردگی می شود. به تحقیقات بیشتری درباره نقش استرس روی شکل گیری افسردگی احتیاج است.

سایر عوامل تأثیرگذار بر افسردگی به غیر از استرس شامل سابقه خانوادگی، سطح هورمون ها، محرک های محیطی و حتی مصرف برخی از داروها می شود.

9. افزایش ضربان قلب

افزایش ضربان قلب هم یکی دیگر از علائم استرس زیاد به شمار می رود. یک مطالعه به این نتیجه رسید که ضربان قلب در موقعیت های استرس زا به طرز چشمگیری افزایش پیدا می نماید. یک مطالعه دیگر روی 133 نوجوان به این نتیجه رسید که شرکت نمایندگان زمانی که فعالیت های استرس زا انجام می دادند، افزایش ضربان قلب را تجربه می کردند.

به طور مشابه، یک مطالعه دیگر روی 87 دانش آموز به این نتیجه رسید که بین انجام فعالیت های استرس زا و افزایش ضربان قلب و فشار خون ارتباط وجود دارد. نکته جالب این است که پخش کردن موسیقی هنگام انجام فعالیت به جلوگیری از این تغییرات یاری کرد.

افزایش ضربان قلب ممکن است در نتیجه موارد دیگری از جمله مصرف زیاد نوشیدنی های حاوی کافئین یا ابتلا به عارضه هایی مثل بیماری های تیروئید، فشار خون بالا یا برخی از مسائل قلبی رخ دهد.

10. عرق کردن

روبروه با استرس می تواند منجر به تعریق شدید شود. یک مطالعه کوچک روی 20 فرد مبتلا به اختلال هایپرهیدروز (تعریق بیش از حد) میزان استرس شرکت نمایندگان طی روز را آنالیز کرد. نتایج این مطالعه نشان داد که استرس و ورزش کردن به طرز چشمگیری تعریق را افزایش دادند.

یک مطالعه دیگر روی 40 نوجوان به این نتیجه رسید که روبروه با استرس با افزایش تعریق و بوی آن همراه بود. تعریق زیاد همچنین می تواند در نتیجه اضطراب، ابتلا به بیماری های تیروئیدی یا مصرف برخی داروها رخ دهد.

11. ریزش مو

ریزش روزانه چند تار مو طبیعی است، چون به مرور زمان فولیکول های قدیمی مو با فولیکول های جدید جایگزین می شوند . استرس می تواند باعث ریزش موی شدید شود. در حقیقت استرس شدید باعث می شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله نمایند که این موضوع ریزش مو را در پی دارد.

اگر دچار ریزش موی ناشی از استرس شده اید، باید سعی کنید با تکنیک های موجود سطح استرس خود را کاهش دهید. زمانی که استرستان رفع شود، رشد موهایتان به حالت عادی برمی شود.

12. کهیر

اگر به طور ناگهانی دچار برآمدگی های قرمز همراه با خارش شده اید، علت این موضوع می تواند استرس باشد. زمانی که بدن (برای مدت زمان کم یا طولانی) استرس زیادی را تجربه می نماید، سیستم ایمنی ضعیف می شود و بدن برای مبارزه با بیماری ها آغاز به ترشح هیستامین می نماید.

اگر استرس رفع نشود، دچار کهیر می شوید. زمانی که سیستم ایمنی ضعیف شود، پوست می تواند توسط چیزهایی مثل صابون، سرما یا گرما، لوسیون و مواد شوینده لباس که هیچ وقت به آن ها حساس نبوده، تحریک شود. برای درمان این عارضه، یک حوله مرطوب خنک را روی ناحیه مدنظر بگذارید. اگر کهیر رفع نشد، آنتی هیستامین مصرف کنید.

کلام آخر

در این مقاله از خبرنگاران مگ شما را با علائم استرس بیش از حد آشنا کردیم. استرس می تواند شما را با مسائلی مثل کاهش سطح انرژی، سردرد و درد مزمن روبرو کند. خوشبختانه روش های زیادی برای مدیریت استرس وجود دارند. به طور مثال می توانید به انجام فعالیت هایی مثل یوگا یا مدیتیشن بپردازید یا به موسیقی آرام بخش گوش کنید.

منبع: health line, the healthy

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1590

به "12 علامت خاموش استرس و اضطراب شدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 علامت خاموش استرس و اضطراب شدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید