برنامه ریزی برای شروع طرح توسعه میدان های گازی کرمانشاه

به گزارش مجله سویگل، وزیر نفت بیان کرد: کوشش داریم توسعه میدان گازی باباقیر که ظرفیت برداشت از آن روزانه 6 تا 7 میلیون مترمکعب گاز غنی برآورد شده است را به همراه دیگر میدان های کوچک استان کرمانشاه در دولت دوازدهم شروع کنیم.

برنامه ریزی برای شروع طرح توسعه میدان های گازی کرمانشاه

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به کرمانشاه، بیژن زنگنه بعدازظهر امروز (شنبه، 18 بهمن ماه) در نشست اقتصاد مقاومتی در محل استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه استان کرمانشاه با اجرایی شدن طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب به عنوان چهارمین طرح پتروشیمی این استان به سومین قطب پتروشیمی کشور تبدیل می گردد، اظهار کرد: ما چند کار برای کرمانشاه در نظر گرفتیم که فرصت های طلایی برای استان به شمار می آید.

وی با بیان اینکه اجرای 2 میلیارد دلار پروژه در منطقه گیلانغرب و سرپل ذهاب در نظر گرفته شده است، شرح داد: توسعه میدان های گازی از جمله امام حسن، باباقیر، بیستون و... برنامه ریزی شده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه کوششمان این است توسعه میدان گازی باباقیر با ظرفیت برداشت روزانه 6 تا 7 میلیون مترمکعب گاز غنی را در این دولت شروع کنیم، توضیح داد: ظرفیت برداشت گاز از میدان بیستون روزانه حدود یک میلیون مترمکعب برآورد می گردد، همچنین کوشش داریم گازهای همراه نفت در میدان های نفتی نفت شهر، سومار، دلاوران و سامان را جمع آوری و در یک پالایشگاه گازی نزدیک گیلانغرب شیرین سازی و جداسازی کنیم تاگاز متان به شبکه سراسری گاز کشور تزریق و بقیه برای خوراک پتروشیمی مصرف گردد.

زنگنه توضیح داد: برای اجرای این طرح ها با همکاری تنگاتنگ استانداری کرمانشاه مشاوره گرفته شده است، امروز هم برای مشاوره صنعتی با صنعتگران استان نشستی ترتیب داده است تا توانایی و ظرفیت صنعتی این استان آنالیز گردد.

وی یکی از مسائل عظیم استان کرمانشاه را کمبود اشتغال عنوان و بر ضرورت تقویت واحدهای فنی و حرفه ای تاکید نمود و گفت: بسیاری از تخصص های مورد احتیاج در استان موجود نیست بنابراین مجبوریم آنها را از جاهای دیگر هم تامین کنیم.

وزیر نفت ضمن اشاره به توسعه بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی در استان کرمانشاه گفت: هلدینگ خلیج فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) قرار است برای بخشی از طرح های پایین دست پتروشیمی از جمله طرح های اتیلن اکساید مورد استفاده در صنعت فراوری لاستیک های مصنوعی در این استان 300 میلیون دلار سرمایه گذاری کند.

زنگنه ادامه داد: قرار است سه پارک کریستال ملامین، پلی اتیلن و متیل آمین ساخته شوند و بخشی از این طرح ها در اورمانات انجام می گردد تا تعادل منطقه ای و عدالت جمعیتی هم برقرار گردد.

وی ضمن ارائه پیشنهادی مبنی بر تهیه سامانه ای برای جذب سرمایه در استان کرمانشاه گفت: متاسفانه ظرفیت منابع استان چندان بالا نیست اما سعی کردیم از ظرفیت گاز موجود نهایت بهره را ببریم و در صنایع بالادستی و پایین دستی پتروشیمی کار خوبی می گردد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه 95 درصد استان کرمانشاه از نعمت گاز بهره مند هستند که البته توزیع گازرسانی یکسان نیست، اضافه کرد: 1500 میلیارد تومان برای گازرسانی در استان هزینه شده و اندکی منابع دیگر احتیاج است تا تعادل گازرسانی در شهرستان های مختلف استان برقرار گردد، گازرسانی امکان عظیمی برای توسعه صنعتی و حفظ محیط زیست فراهم نموده است.

زنگنه با تاکید بر لزوم یاری به توسعه استان کرمانشاه و مردم آن که در جنگ شاهد فداکاری های بسیار آنان بودیم، اظهار کرد: البته زمان زیادی از جنگ گذشته است، جهش مالی برخی از کشورها جهان 30 سال هم نیست، حال باید همت و کوشش کنیم تا این استان توسعه یابد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1430

به "برنامه ریزی برای شروع طرح توسعه میدان های گازی کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی برای شروع طرح توسعه میدان های گازی کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید