بزرگترین تظاهرات سی سال گذشته هنگ کنگ به خشونت کشیده شد

به گزارش مجله سویگل، صدها هزار نفر در هنگ کنگ در اعتراض به لایحه تحویل افراد مظنون به چین به خیابان ها آمده بودند. اعتراضی که در ساعات شبانه نیز ادامه یافت و به خشونت کشیده شد.

بزرگترین تظاهرات سی سال گذشته هنگ کنگ به خشونت کشیده شد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش دویچه وله، خبرگزاری های بین المللی از اعتراضات روز یکشنبه 19 خرداد (نهم ژوئن) هنگ کنگ به عنوان بزرگترین اعتراضات سی سال گذشته یاد می نمایند. اشاره این خبرگزاری ها به تظاهرات گسترده دانشجویان در سال 1989 در میدان صلح آسمانی در پکن است.

خبرگزاری آلمان (dpa) در گزارشی که روز دوشنبه 10 ژوئن از هنگ کنگ منتشر نموده، به نقل از سازماندهندگان اعتراض به لایحه استراد افراد مظنون به چین، تعداد شرکت نمایندگان در این تظاهرات را بیش از یک میلیون نفر اعلام نموده است.

این در حالی است که بنا بر اظهارات پلیس، تعداد معترضان 240 هزار نفر بوده است. در جریان اعتراضات گسترده، نیروهای انتظامی از باتوم و اسپری فلفل برای متفرق کردن معترضان استفاده نموده بودند.

در ساعات شبانه، بخشی از معترضان با پرتاب شیشه و همچنین استفاده از حصارهای فلزی به ماموران پلیس یورش برده و بر آن بودند تا به ساختمان شورای قانونگذاری (مجلس) و همچنین مقر دولت محلی حمله نمایند.

  • اعتراض به لایحه استرداد مظنونان

معترضان بر این باورند که قوه قضاییه چین مستقل نبوده و بر اساس فرامین دولتی عمل می نماید. هنگ کنگ که زمانی مستعمره بریتانیا بود، پس از الحاق به چین، با سیستم قضایی مستقل از حکومت چین اداره می گردد. ساکنان هنگ کنگ از آزادی هایی بهره مند هستند که در چین اثری از آن ها نیست.

معترضان در شعارهای تظاهرات گسترده روز یکشنبه نهم ژوئن اعلام نموده بودند که تحویل افراد مظنون به چین، به معنای مفقود شدن آن ها خواهد بود. آن ها مخالف استرداد این افراد به چین هستند. معترضان به تعقیب و پیگرد دگراندیشان در چین اشاره نموده و از عدم پایبندی قوه قضاییه چین به موازین و استانداردهای بین المللی انتقاد می نمایند.

لم کری، رئیس دولت محلی هنگ کنگ از اجرای لایحه استرداد افراد مظنون به چین دفاع نموده است. بر اساس اظهارات رئیس دولت محلی هنگ کنگ قرار است این لایحه روز چهارشنبه 12 ژوئن به رغم اعتراضات گسترده مردم، در شورای قانونگذاری به تصویب برسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 528

به "بزرگترین تظاهرات سی سال گذشته هنگ کنگ به خشونت کشیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین تظاهرات سی سال گذشته هنگ کنگ به خشونت کشیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید