بیماری خطرناکی که با کمبود ویتامین B 12 مرتبط است

به گزارش مجله سویگل، محققان انگلیسی می گویند کمبود ویتامین B 12 در بدن می تواند باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی گردد.

بیماری خطرناکی که با کمبود ویتامین B 12 مرتبط است

به گزارش خبرنگار به نقل از اکسپرس، ویتامین B12 یکی از ویتامین های اصلی مورد احتیاج بدن است و کمبود آن می تواند باعث بروز مسائل جدی برای سلامت بدن گردد. یکی از کاربرد های اصلی ویتامین B12 در ساخت گلبول های قرمز خون است. از این رو، باید به مصرف کافی این ویتامین اهتمام ویژه ای داشت.

علائم کمبود این ویتامین در بدن به آرامی مشاهده می گردد و می تواند بخش های مختلف بدن را درگیر کند. یکی از دلایل کمبود ویتامین B12 بیماری کم خونی پرنیشیوز یا کم خونی بدخیم است. در این حالت که یک بیماری خودایمنی محسوب می گردد سیستم ایمنی بدن اقدام به حمله به بافت دیواره معده می نماید. سلول های دیواره معده فاکتور داخلی را ترشح می نمایند که برای جذب ویتامین B12 لازم است؛ بنابراین با تخریب دیواره معده و نبود فاکتور داخلی، در نهایت کمبود ویتامین B12 بروز نموده و فرد دچار کم خونی بدخیم می گردد.

متخصصان انگلیسی می گویند علائم بیماری کم خونی بدخیم می تواند شامل طیف گسترده ای باشد، اما مهم ترین آن ها شامل موارد ذیل می گردد:

1- احساس خستگی شدید

2- تنگی نفس حتی پس از انجام یک فعالیت سبک

3- تپش قلب

4- سردرد

5- کاهش اشتها

6- زخم دهان یا زبان

بیماری کم خونی بدخیم می تواند به علت سابقه خانوادگی بروز کند که در این حالت به آن کم خونی مخرب مادرزادی اطلاق می گردد. در افراد بالغ علائم این بیماری تا پیش از سن 30 سالگی بروز نمی نماید و میانگین سن تشخیص این بیماری 60 سال است.

راه حل های درمانی کم خونی ناشی از ویتامین B12 به دلایل بروز آن بستگی دارد. اگر کمبود ویتامین B12 ناشی از بیماری کم خونی بدخیم باشد یک دوره تزریق آمپول این ویتامین تجویز می گردد. سرویس سلامت همگانی انگلیس می گوید اگر کمبود ویتامین B12 به علت فقر غذایی و رژیم غذایی نامناسب است، مصرف قرص این ویتامین توصیه می گردد.

با این حال، مواد غذایی زیادی هستند که حاوی ویتامین B12 هستند. از مهم ترین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- گوشت ها

2- ماهی سالمون و تن

3- شیر و فرآورده های لبنی

4- تخم مرغ و به طور کلی تخم ماکیان و پرندگان

ویتامین B12 تنها منبع حیوانی دارد و منابع گیاهی فاقد این ویتامین هستند. از این رو، افرادی که از رژیم غذایی گیاهی پیروی می نمایند به راحتی به کمبود ویتامین B12 دچار می شوند. به این افراد توصیه می گردد در کنار وعده های غذایی روزانه خود از مکمل های غذایی حاوی ویتامین B12 بهره ببرند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 شهریور 1400 بروزرسانی: 5 شهریور 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1731

به "بیماری خطرناکی که با کمبود ویتامین B 12 مرتبط است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری خطرناکی که با کمبود ویتامین B 12 مرتبط است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید