تغییرات اقلیمی امکان گسترش بیماری های کشنده را افزایش می دهند

به گزارش مجله سویگل، پژوهشگران آمریکایی و انگلیسی در بررسی های خود دریافتند که تغییرات اقلیمی می توانند امکان گسترش بیماری های کشنده را افزایش دهند.

تغییرات اقلیمی امکان گسترش بیماری های کشنده را افزایش می دهند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوساینتیست، در بین تاثیرات احتمالی تغییرات بزرگ محیطی از جمله جنگل زدایی و تغییرات اقلیمی، کمتر به خطرات ناشی از وجود خفاش میوه خوار و پشه ها اشاره شده است. دو پژوهش جدید توانسته اند شواهد بیشتری در مورد تخریب محیطی و تاثیر آن در گسترش بیماری های کشنده انسانی که از حیوانات و ارگانیسم های دیگر منتقل می شوند و پیامدهای جدی برای سلامت دارند، ارائه دهند.

بیماری ابولا در سال 2016، در غرب آفریقا شیوع پیدا کرد و 11 هزار نفر را به کام مرگ کشید. به گفته پژوهشگران انگلیسی و آمریکایی، شاید تغییرات اقلیمی موجب افزایش میزان ابتلا به ابولا در 50 سال آینده شوند. این پژوهشگران، یک مدل پیش بینی طراحی کرده اند که می تواند شیوع ویروس در گذشته را با موفقیت بازسازی کند.

این مدل پیش بینی نشان داد که غرب آفریقا در گرم ترین شرایط می تواند تحت تاثیر ابولا قرار بگیرد و به انتقال ویروس از حیوان به انسان کمک کند. همچنین این مدل نشان داد که ابولا در این شرایط می تواند تقریبا 15 درصد نسبت به امروز رشد داشته باشد و مناطق جدیدی از غرب و مرکز آفریقا را تحت تاثیر خود قرار دهد.

انتقال بیماری

دیوید ردینگ(David Redding)، پژوهشگر کالج دانشگاهی لندن(UCL) گفت: ما قصد داریم با تغییر محیط زیست، تاثیر مستقیمی بر سلامتی خود داشته باشیم. یکی از روش هایی که تغییر اقلیمی به واسطه آن بر گسترش بیماری هایی مانند ابولا تاثیر می گذارد، آماده کردن شرایط مناسب زندگی برای گونه های حامل بیماری است. برای مثال، اگر درختانی که سکونتگاه خفاش میوه و منبعی برای ویروس ابولا هستند، در این نواحی رشد کنند، خفاش ها نیز در پی آنها به این نواحی خواهند آمد.

گرمای جهانی، تنها تغییر محیطی نیست که می تواند امکان ابتلا به بیماری را افزایش دهد. اندرو مک دونالد(Andrew MacDonald) و ارین موردکای(Erin Mordecai)، پژوهشگران دانشگاه استنفورد(Stanford University) در بررسی خود به این نتیجه رسیدند که از بین رفتن جنگل های بارانی آمازون، در گسترش مالاریا موثر است.

آنها در پژوهشی که طی 13 سال روی بیماران مبتلا به مالاریا انجام دادند، از افزایش 10 درصدی جنگل زدایی و ارتباط آن با افزایش 3.27 درصدی بیماران مبتلا به مالاریا با خبر شدند. شاید دلیل افزایش بیماری این باشد که افراد بیشتری در نواحی محل سکونت پشه مالاریا زندگی می کنند و بیشتر در معرض نیش این حشرات هستند.

مک دونالد افزود: من باور دارم تغییرات بزرگ محیطی از جمله تغییرات اقلیمی که در حال حاضر شاهد آنها هستیم، می توانند پیامدهایی از جمله انتقال بیماری های عفونی بر سلامت افراد داشته باشند.

الک هرتیگ(Elke Hertig)، پژوهشگر دانشگاه آوگسبورگ(University of Augsburg) آلمان گفت: تغییرات اقلیمی، تاثیر مهمی در گسترش بیماری های عفونی دارند اما خوب یا بد بودن این تاثیر، به عوامل بومی بستگی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 471

به "تغییرات اقلیمی امکان گسترش بیماری های کشنده را افزایش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات اقلیمی امکان گسترش بیماری های کشنده را افزایش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید