خوردن چند عدد تخم مرغ در طول روز بی خطر است؟

به گزارش مجله سویگل، برخی از افراد به علت شایعاتی که درباره کلسترول تخم مرغ شنیده اند از خوردن زرده آن خودداری می نمایند. محققان وجود کلسترول را در زرده انکار نمی نمایند، اما معتقدند که کلسترول رژیم غذایی تأثیر کمی بر کلسترول خون دارد. از سوی دیگر، بسیاری از متخصصان تغذیه تخم مرغ را برای سلامتی مفید می دانند. تخم مرغ یکی از برترین منابع پروتئین است و در زرده آن اندازه زیادی ریزمغذی ضروری مثل ویتامین B و سلنیوم یافت می گردد.

خوردن چند عدد تخم مرغ در طول روز بی خطر است؟

اما فواید تخم مرغ به معنی زیاده روی در مصرف آن نیست. در حقیقت، برای اینکه بتوانید از فواید تخم مرغ بهره مند شوید باید در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کنید. در مقاله امروز خبرنگاران مگ درباره ارتباط تخم مرغ با کلسترول و سلامت قلب و بعلاوه اندازه مصرف آن در طول هفته صحبت می کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

کلسترول چیست؟

کلسترول ماده چربی است که وظایف زیادی را در بدن بر عهده دارد. برای مثال، در فراوری سلول ها و هورمون های تازه، تشکیل اسیدهای صفراوی و یاری به جذب ویتامین های محلول در چربی نقش دارد.

اکنون دانشمندان می دانند که کلسترولی که مردم از غذاها دریافت می نمایند تأثیر کمی بر سطح کلسترول بدن دارد. بیشتر کلسترول بدن در کبد ساخته می گردد و عامل تأثیرگذار بر این امر اندازه مصرف کلسترول نیست، بلکه عوامل دیگری مثل چربی اشباع رژیم غذایی روی آن تأثیر می گذارند.

در گذشته، متخصصان تصور می کردند که خوردن کلسترول می تواند به اندازه قابل توجهی سطح کلسترول را در بدن افزایش دهد و به بیماری قلبی منجر گردد. اما تحقیقات نشان دادند که ارتباط بین تخم مرغ و افزایش خطر بیماری قلبی آن قدر که قبلا تصور می شد قوی نیست، البته هنوز بحث های زیادی در خصوص این موضوع وجود دارد.

کلسترول تخم مرغ چقدر است؟

یک عدد تخم مرغ بزرگ حاوی 186 میلی گرم کلسترول است که همه آن در زرده وجود دارد و سفیده تخم مرغ هیچ نوع کلسترولی ندارد. برخی از مراکز علمی مثل انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می نمایند که کلسترول دریافتی خود را به حدبیشتر 300 میلی گرم در روز محدود کنید و در عین حال یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

تخم مرغ تازه پروتانا بسته 20 عددی

79,000

تومان

تخم مرغ حسام بسته 20 عددی

79,000

71,100

تومان

تخم مرغ

مشاهده همه

آیا تخم مرغ سطح کلسترول خون را افزایش می دهد؟

مطالعات تازه نشان داده اند که مصرف تخم مرغ احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش نمی دهد و بر عوامل خطر این بیماری مانند سفت شدن شریان ها و افزایش کلسترول خون تأثیر منفی ندارد. برای مثال، یک مطالعه کوچک نشان داد که خوردن دو عدد تخم مرغ یا نصف لیوان (118 میلی لیتر) تخم مرغ مایع برای صبحانه در مقایسه با یک صبحانه پرکربوهیدرات بدون تخم مرغ تأثیر قابل توجهی بر سطح کلسترول خون ندارد.

با این حال، مطالعاتی هم وجود دارند که نشان داده اند مصرف تخم مرغ کلسترول خون را بالا می برد و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش می دهد. برای مثال، در یک مطالعه مشاهده شد که مصرف طولانی مدت تخم مرغ با افزایش سطح کلسترول خون مرتبط است.

برخی از محققان بر این باورند که مصرف تخم مرغ در کنار سایر غذاهای غنی از کلسترول می تواند اثرات منفی آن را برجسته تر کند. غذاهایی که مردم معمولا با تخم مرغ می خورند، مانند سوسیس، ممکن است بیشتر از تخم مرغ در افزایش خطر بیماری قلبی نقش داشته باشند. به علاوه، نحوه پختن تخم مرغ هم نقش مهمی در ابتلا به بیماری قلبی دارد. برای مثال، سرخ کردن تخم مرغ در روغن یا کره برای قلب مضر است.

در مجموع، در خصوص تأثیر تخم مرغ روی کلسترول خون و ارتباط آن با بیماری قلبی اختلاف نظر وجود دارد و بسیاری از متخصصان معتقدند که برای پاسخ گویی بهتر به این سؤالات باید مطالعات بیشتری روی انسان انجام گردد.

خوردن چند عدد تخم مرغ در روز بی خطر است؟

این روزها تعیین شده است که تأثیر تخم مرغ روی افراد مختلف فرق دارد. عواملی مانند ژنتیک، سابقه خانوادگی، نحوه پختن تخم مرغ و نوع رژیم غذایی همگی می توانند بر تعداد تخم مرغی که می توانید با خیال راحت بخورید تأثیر بگذارند.

وقتی می خواهید تعداد تخم مرغ مصرفی خود را تعیین کنید باید میزان کلسترولی را که از سایر غذاها دریافت می کنید در نظر بگیرید. اگر رژیم غذایی شما نسبتا کم کلسترول است، می توانید از تخم مرغ بیشتری بهره ببرید. اما اگر رژیم غذایی شما کلسترول زیادی دارد، بهتر است مصرف تخم مرغ را محدود کنید. چون همان طور که گفتیم نباید در طول روز بیش از 300 میلی گرم کلسترول دریافت کنید.

برای یک فرد بالغ سالم با سطح کلسترول طبیعی و بدون عوامل خطر بیماری قلبی، برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف یک تا دو عدد تخم مرغ در روز می تواند بی خطر باشد. یک مطالعه کوچک روی 38 فرد بزرگسال نشان داد که خوردن سه عدد تخم مرغ در روز باعث بهبود سطح کلسترول بد (LDL) و کلسترول خوب (HDL) می گردد. با این حال، ممکن است کارشناسان از پیشنهاد بیش از دو عدد تخم مرغ در روز اجتناب نمایند و بسیاری از آن ها هنوز هم توصیه نمایند که در طول روز حدبیشتر یک عدد تخم مرغ بخورید.

در یک مطالعه روی بزرگسالان کره ای، خوردن دو تا هفت عدد تخم مرغ در هفته با افزایش کلسترول خوب و کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک همراه بود، اما خوردن تخم مرغ بیشتر چنین اثری نداشت. سندرم متابولیک مسئله ای است که با چاقی شکمی، پرفشاری خون، افزایش قند خون و اختلال چربی خون تعیین می گردد و خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت را بالا می برد.

اندازه مصرف تخم مرغ برای افراد چاق یا بیمار

اگرچه به نظر می رسد که خوردن چند عدد تخم مرغ در روز برای بیشتر بزرگسالان سالم بی خطر است، اما برخی از تحقیقات هنوز خلاف آن را پیشنهاد می نمایند (به ویژه برای گروه های خاصی از مردم).

یک مطالعه روی تقریبا 200 هزار سرباز آمریکایی نشان داد که خوردن یک عدد تخم مرغ در روز می تواند خطر حمله قلبی را کمی افزایش دهد و این اثر در افراد مبتلا به دیابت یا اضافه وزن چشمگیرتر است. به عبارت دیگر، شرایط سلامتی شما روی تعداد تخم مرغی که می توانید بخورید تأثیر دارد.

در مطالعه دیگری که روی بیش از 100 هزار بزرگسال آمریکایی انجام شد، مصرف بیش از پنج تا 6 عدد تخم مرغ در طول هفته با افزایش 30 درصدی خطر ابتلا به بیماری قلبی در سالمندان مرتبط بود. اما محققان این مطالعه معتقد بودند که این افزایش خطر نمی تواند فقط از تخم مرغ ناشی گردد. چون با افزایش سن به طور طبیعی خطر بیماری قلبی به علت سفت شدن عروق خونی و تجمع چربی در آن ها بیشتر می گردد.

اگر اضافه وزن دارید، کلسترول بد یا LDL شما بالا است، به یک بیماری مزمن مثل دیابت مبتلا هستید یا در خانواده خود سابقه بیماری قلبی دارید، بهتر است مصرف تخم مرغ را به 4 تا 5 عدد در هفته محدود کنید. برای تصمیم گیری بهتر توصیه می کنیم از پزشک یا متخصص تغذیه یاری بگیرید.

آیا بهتر است فقط سفیده تخم مرغ مصرف گردد؟

یک عدد تخم مرغ بزرگ 186 میلی گرم کلسترول دارد. کلسترول در زرده تخم مرغ یافت می گردد، بنابراین برخی از مردم فقط سفیده تخم مرغ می خورند تا کلسترول دریافتی خود را کاهش دهند و در عین حال منبع خوبی از پروتئین بدون چربی دریافت نمایند. با این حال، نباید زرده را به علت وجود کلسترول کاملا نادیده بگیرید. زرده تخم مرغ مملو از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است و فواید زیادی برای سلامتی دارد.

در حال حاضر، شواهد زیادی برای حمایت از حذف زرده تخم مرغ برای افراد سالم وجود ندارد. در حقیقت، با اجتناب از خوردن زرده ممکن است بسیاری از مزایای تخم مرغ را از دست بدهید. اما اگر کلسترول خون تان بالا است یا به شدت در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار دارید، بهتر است سفیده تخم مرغ را در اولویت قرار دهید و در مصرف زرده حد تعادل را رعایت کنید.

چه عواملی به افزایش کلسترول خون و بیماری قلبی منجر می شوند؟

علاوه بر کلسترول رژیم غذایی، عوامل دیگری هم وجود دارند که می توانند کلسترول بد خون را افزایش دهند، از جمله:

  • غذاهای حاوی چربی اشباع مانند کره، لبنیات پرچرب و گوشت های فرآوری شده
  • غذاهای حاوی چربی ترانس مثل فست فود، مارگارین و شیرینی جات
  • دریافت ناکافی فیبر (فیبر در غذاهای گیاهی مثل غلات کامل، حبوبات، میوه ها و سبزیجات یافت می گردد)
  • دریافت بیش از حد کالری

بنابراین وقتی می خواهید تصمیم بگیرید که چه تعداد تخم مرغ برای شما بی خطر است، باید کل رژیم غذایی خود را در نظر بگیرید. اگر به میزان زیاد از سایر غذاهای حاوی کلسترول استفاده نمی کنید، می توانید تخم مرغ بیشتری بخورید.

کلام پایانی

سال ها پیش توصیه این بود که در طول هفته بیش از یک یا دو عدد تخم مرغ کامل نخورید. اما تحقیقات تازهتر نشان دادند که کلسترول غذاهای مختلف مثل تخم مرغ تأثیر کمی روی کلسترول خون دارد و در عوض این چربی اشباع رژیم غذایی است که باعث افزایش کلسترول خون می گردد. چرا که بیشتر کلسترول بدن از رژیم غذایی تأمین نمی گردد، بلکه به وسیله کبد ساخته می گردد و چربی اشباع غذاها باعث می گردد کبد کلسترول زیادی فراوری کند.

در حال حاضر، محققان بر این باورند که افراد سالم از خوردن هفت عدد تخم مرغ در طول هفته هیچ آسیبی نمی بینند. تخم مرغ یک غذای مغذی و نسبتا کم کالری است که چربی اشباع کمی دارد و میزان زیادی پروتئین، ویتامین و ماده معدنی در اختیار بدن قرار می دهد. به علاوه، حاوی لوتئین و زآگزانتین است که برای چشم مفید هستند و میزان زیادی کولین دارد که از سلامت مغز و سیستم عصبی محافظت می نماید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: healthline, medicalnewstoday

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2163

به "خوردن چند عدد تخم مرغ در طول روز بی خطر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوردن چند عدد تخم مرغ در طول روز بی خطر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید