سپسیس بیماری مخوفی که کرونا به ارمغان می آورد

به گزارش مجله سویگل، محققان دانشگاه هاروارد در تازه ترین مطالعات خود دریافتند کووید-19 در موارد حاد و در شرایط عفونت بالا می تواند منجر به بروز بیماری مخوفی به نام سپسیس شود.

سپسیس بیماری مخوفی که کرونا به ارمغان می آورد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، سپسیس یک بیماری مخوف و تهدید کننده زندگی است که می تواند در صورت خارج شدن عفونت از کنترل رخ دهد. مانند سونامی پس از زلزله. سپسیس هنگامی رخ می دهد که عفونت باعث بی نظمی سیستم ایمنی بدن شود که منجر به آسیب گسترده اعضای بدن و حتی مرگ می شود. این شرایط می تواند تقریبا از هر نوع عفونت ناشی شود و سالانه ده ها میلیون نفر را در سطح جهان از بین ببرد. دانشمندان به طور کامل درک نمی کنند که چگونه پیشرفت می کند یا چگونه می توان پیشرفت آن را در بیماران بهتر متوقف کرد.

مطالعه جدید محققان دانشگاه هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست بینش جدیدی را در مورد آنچه در سیستم ایمنی بدن در هنگام سپسیس اتفاق می افتد، ارائه می دهد. آن ها با تجزیه و تحلیل سلول های خونی بیماران کووید-19 که به بیماری سپسیس دچار شده اند، یک نوع سلول را شناسایی کردند که توانایی بدن در تشخیص و پاسخ به ویروس را مختل می کند. این کار به توضیح چگونگی سرکوب سیستم ایمنی در موارد شدید کووید-19 و سایر عفونت ها کمک کرده و نشان می دهد که هدف قرار دادن این سلول ها می تواند روزی نتیجه را برای بیماران بهبود بخشد.

نیر هاچوهن، محقق اصلی این مطالعه گفت: سپسیس یک مشکل اساسی در سراسر جهان است و هیچ کس نمی داند چگونه آن را اصلاح کند. پاسخ به عفونت پیچیده است، اما این مطالعات به ما کمک می کند تا خلاء دانش را پر کرده و امکانات جدیدی برای درمان پیدا کنیم.

در مطالعات قبلی، این تیم سلول های ایمنی فردی را در خون بیمارانی که دارای عفونت ادراری باکتریایی بودند، تجزیه و تحلیل کرد که برخی از آن ها منجر به سپسیس می شود. بیماران مبتلا به عفونت های ادراری متوسط نوعی سلول خونی را در خود جای داده اند که MS 1 نامیده می شود که در بیماران سپتیک حتی بیشتر است.

محققان گمان کردند که سلول های MS 1 نیز ممکن است در سرکوب سیستم ایمنی در طی عفونت های ویروسی نقش داشته باشند. دانشمندان با تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده در اوایل همه گیری، فراوانی و فعالیت سلول های MS 1 را در موارد شدید کووید-19 نسبت به افراد سالم مشاهده کردند.

آن ها برای کشف آنچه باعث تولید سلول ها می شود، پلاسمای خون بیماران مبتلا به سپسیس یا کووید-19 شدید را به سلول های سالم مغز استخوان در یک ظرف اضافه کردند و دریافتند که این ترکیب سلول های MS 1 جدید ایجاد می کند. این نشان می دهد که برخی از فاکتور های موجود در خون بیماران به شدت آلوده، مولکول های ایمنی ترشحی مشهور به سیتوکین که در این مطالعه نیز مشخص شده اند، تولید سلول های MS 1 را هدایت می کنند.

آن ها بعد ها چگونگی تغییر سلول های MS 1 در دو عملکرد اصلی سیستم ایمنی بدن را بررسی کردند: سنجش ذاتی پاتوژن ها و پاسخ های ایمنی سازگار با آن ها. وجود سلول های MS 1 تولید شده از مغز استخوان باعث می شود سلول های ایمنی بدن مواد ویروسی را حس نکنند. علاوه بر این سلول های ایمنی T فعال شده در حضور سلول های MS 1 با سرعت کمتری تقسیم می شوند، این نشان دهنده یک پاسخ ایمنی سازگار کندتر به عوامل بیماری زاست. نتایج نشان می دهد سلول های MS 1 در موارد شدید کووید-19، سپسیس و بسکمک از عفونت ها سیستم ایمنی را به شدت سرکوب کنند.

یکی دیگر از محققان مطالعه می گوید مطالعه سلول ها به صورت انبوه تنها می تواند ما را تا این حد درگیر کند. با تجزیه و تحلیل سلول های جداگانه بیماران در مطالعات بالینی و پیگیری مطالعات عملکردی، می توان انواع سلول های منحصر به فرد را کشف کرد که تاثیرات زیادی بر روی فیزیولوژی مانند سلول های MS 1 دارد.

فراوانی سلول های MS 1 در خون می تواند به عنوان یک آزمایش بالینی برای ارزیابی شدت و پیش آگهی برای بیمارانی که تحت درمان سپسیس قرار دارند، مفید باشد. علاوه بر این محققان پیش بینی می کنند درمان های آینده برای دستکاری سلول های MS 1 برای تغییر تاثیر آن ها بر پاسخ ایمنی، می تواند نتیجه را برای بیماران مبتلا به سپسیس، چه به دلیل عفونت با کووید-19 یا یک بیماری دیگر، بهبود بخشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1642

به "سپسیس بیماری مخوفی که کرونا به ارمغان می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سپسیس بیماری مخوفی که کرونا به ارمغان می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید