لزوم آموزش به سهامداران حقیقی، روز های سبز بورس در انتظار سهامداران

به گزارش مجله سویگل، رشد شاخص بورس طی ماه های گذشته بسکمک را به این اشتباه انداخته است که می توان یک شبه سود های کلان دست پیدا کرد، اما فرایند منفی بازار طی دو ماه گذشته نشان می دهد تنها ورود آگاهانه و نگاه بلند مدت می تواند افراد را در به دست آوردن سود از بازار سرمایه کمک کند.

لزوم آموزش به سهامداران حقیقی، روز های سبز بورس در انتظار سهامداران

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بعد از دو ماه سخت و نفس گیر در بورس کشور که بسیاری از سهامداران را با مسائل جدی روبرو کرد و تقریبا همه بازار در این مدت با اصلاح یا ریزش 50 تا 70 درصدی روبرو شد، نکات فراوانی برای تازه واردان به بورس داشته است که می تواند آینده این بازار را برای همه افراد حاضر در آن امیدبخش کند.

طبق آخرین آمار شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تا کنون 20 میلیون و 500 هزار کد بورسی صادر شده است.

از ابتدای تشکیل بورس در ایران در سال 1346 تا اول سال 99 کمتر از 12 میلیون کد بورسی صادر شده بود، اما در 6 ماه نخست امسال 8 میلیون و 835 هزار کد معاملاتی بورسی جدید از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه (سمات) صادر شده است.

حضور 25 درصدی جمعیت کشور در بورس می تواند مزایا و معایبی داشته باشد که نفع و ضرر آن ابتدا به خود سهامداران و سپس بازارهای مالی و در نهایت به کشور باز می گردد.

طی هفته های گذشته که بسیاری از سهامداران حقیقی، شرکت های حقوقی در بورس را عامل ریزش شاخص کل از دومیلیون و 170 هزار واحد به یک میلیون و چهار صد وپنجاه هزار واحد می دانستند، اما نکته ای که باید به آن توجه کرد، میزان قدرت افراد حقیقی است که وارد بورس شده اند.

ورود پول هوشمند به بازار سرمابه به تبع افزایش کدهای سهامداری طی 6 ماه گذشته می توانست یک فرصت مناسب برای بازارهای مالی کشور و به تبع آن دولت باشد تا بتواند بسیاری از مسائل واحدهای تولیدی در کشور را از این راه چاره نموده و چالش های پیش روی بخش خدمات را نیز برطرف نماید.

اما تصمیمات اشتباه دولت از مرداد ماه سبب شد، فرایند اعتماد مردم به بازار سرمایه که طی سال های گذشته با مشقت های فراوان ایجاد شده بود تا حد زیادی از بین برود.

کارشناسان مالی نیز با تائید این مساله به بازگشت اعتماد به بازار سرمایه تاکید داشته اند.

سپهر عبدالله پور، کارشناس مسائل مالی معتقد است، دولت طی ماه گذشته می بایست بر روی بازگشت اعتماد مردم به بورس تلاش می کرد و این مساله می تواند آینده بورس را تامین کند.

بازگشت بازار؛ حمایت حقوقی ها یا دوری از هیجان حقیقی ها؟

بسیاری از کارشناسان مالی زمانی که ورود هیجانی مردم به بورس را مشاهده می کردند، لزوم آموزش برای سهامداران جدید را مطرح می کردند. این مساله هیچ گاه مورد توجه مسئولین سازمان بورس قرار نگرفت. اتفاقاتی که طی 2 ماه گذشته در بورس ایران رخ داده است، نشان می دهد یکی از دلایل ریزش بازار حضور افراد حقیقی در صف های فروش بوده است.

بسیاری از افرادی که به تازگی وارد بورس شده اند، بدون آموزش و بر اساس سیگنال دهی برخی کانال ها در فضای مجازی اقدام به خرید و فروش نموده اند که این کانال ها در بیشتر مواقع در زمان ریزش تنها تقصیر اتفاقات بازار را به گردن دیگران انداخته و بی سوادی خود را پنهان می کنند.

یکی از راه هایی که می تواند هیجان ایجاد شده در بورس را کاهش دهد، اقدام عقلایی مبتنی بر آموزش سهامداران حقیقی توسط بورس تهران است. سهامداران حقیقی در حال حاضر می توانند با خرید سهم های ارزنده و نگاه بلند مدت به بازار سرمایه تا حدودی از ضررهای متحمل شده در دو ماه گذشته را کاهش داده و در بورس به سود برسند.

خروج سهامداران حقیقی از صف های فروش طی هفته گذشته و هفته جاری نشان داد، تنها این سهامداران هستند که می توانند فرایندهای بازار سرمایه را تغییر دهند و دیگر نباید منتظر حمایت دولت و شرکت های حقوقی از بازار بمانند. شرکت های حقوقی نیز مانند سایر سهامداران به دنبال کسب سود از بورس هستند و نباید از آنها انتظار داشت از کسب سود دست بکشند.

استفاده از روشهای غیرمستقیم سهامداری برای جلوگیری از ضرر

در چند ماه گذشته کارشناسان مالی و کارشناسان بازار سرمایه مرتب به مردم توصیه می کردند از روش غیرمستقیم سهامداری یعنی خرید سهام صندوق ها و شرکت های هلدینگ استفاده کنند و از رفتار هیجانی و تبعیت از شایعات و فضای مجازی پرهیز کنند.

در حال حاضر 210 صندوق بورسی مجوزدار در بازار سرمایه فعالیت می کنند که می توانند ریسک سهامداران را به حداقل برسانند. از این رو بسیاری از کارشناسان قدیمی و زبده بازار سرمایه به تازه واردان به این بازار توصیه می کنند، در ابتدای کار به جای ورود به خرید و فروش مستقیم سهام و پیروی از فروشندگان سیگنال و امثال آنها وارد صندوق های بورسی شوند تا با ریسک حداقلی از مزایای بازار بهره ببرند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1211

به "لزوم آموزش به سهامداران حقیقی، روز های سبز بورس در انتظار سهامداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم آموزش به سهامداران حقیقی، روز های سبز بورس در انتظار سهامداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید