کدام بیماری ها با بوی بد دهان شناسایی می شوند؟

به گزارش مجله سویگل، تهران (پانا) - بوی بد دهان در بعضی افراد با قطعیت به معنای رعایت نکردن بهداشت نیست؛ بلکه این مشکل ممکن است نشانه یک بیماری درمان نشده و نهفته در بدن باشد.

کدام بیماری ها با بوی بد دهان شناسایی می شوند؟

به گزارش جام جم، 9 مشکل در سلامت مطرح می گردد که با بوی بد دهان مرتبط است. در واقع این بیماری ها می تواند به صورت نهفته در بدن باشد و دلیل ایجاد بوی بد دهان باشد.

رفلاکس اسیدی

اگر دهان شما بوی ترش می دهد، احتمالا عامل ایجاد آن، ریفلاکس اسیدی است. برای از بین رفتن این بو ابتدا باید شرایط خود را کنترل کنید. تغییر رژیم غذایی و حذف غذاهای محرک مانند سیر، غذاهای تند و قهوه می تواند یاری نماینده باشد.

بیماری های لثه

اگر بوی دندان پوسیده از دهان خود احساس می کنید بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. التهاب لثه و پریودنتیت که یک عفونت بسیار شایع لثه است دو بیماری مرتبط با بوی بد دهان هستند.

سرطان معده

احساس طعم فلز در دهان با بوی تنفسی مشابه می تواند نشانه ای از سرطان معده باشد اما باید توجه داشت گاهی بعضی از داروها می توانند بوی مشابهی ایجاد نمایند.

دیابت

اگر از دهان تان بوی میوه ای احساس می کنید، آن را نشانه ای از یک مشکل سلامت تلقی کنید. چنین بویی تنها زمانی ظاهر می گردد که فرد در شرف ابتلا به کتواسیدوز دیابتی باشد. اگر متوجه بوی میوه ای دهان تان شدید بهتر است از یک متخصص غدد وقت بگیرید.

سرطان ریه

سرطان ریه باعث ایجاد بوی خاصی در دهان می گردد که اغلب آن را بوی فساد و پوسیدگی توصیف می نمایند. اگر این بوی خاص را از دهانتان احساس می کنید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

نارسایی کلیه

اگر احساس می کنید بازدم شما بوی ماهی می دهد، احتمال این که دچار نارسایی کلیه باشید وجود دارد. نارسایی کلیه، خروج و دفع سموم خطرناک و ضایعات از بدن را مختل می نماید و تجمع این مواد بر همه اعضای بدن از جمله سیستم تنفسی فرد تأثیر می گذارد. تنفسی که بوی ماهی از آن استنشاق می گردد، از علائم این مشکل است.

تحمل نکردن لاکتوز

احساس بوی شیر ترش از دهان نشانه قطعی عدم تحمل لاکتوز است. به این معنی که بدن شما نمی تواند پروتئین موجود در شیر را تجزیه کند. علائم دیگر این مشکل شامل گرفتگی عضلات و اسهال است.

نارسایی کبد

بوی شیرین شبیه بوی کپک به این معنی است که کبد شما خوب کار نمی نماید. یکی دیگر از علائم این بیماری زردشدن پوست و سفیدی چشم است.

سنگ لوزه

توده ای از مواد کلسیمی است که در شکاف لوزه ها تشکیل می شوند و یکی ازعلل بوی بد دهان به شمار می آید. معمولا این بو را شبیه بوی پوشک کثیف توصیف می نمایند. پزشک به یاری ابزار پزشکی خاصی به شما یاری می نماید از شر کلسیم و باکتری های تجمع یافته در لوزه هایتان خلاص شوید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1881

به "کدام بیماری ها با بوی بد دهان شناسایی می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام بیماری ها با بوی بد دهان شناسایی می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید