فسخ قرارداد با مالکان هفت تپه تصمیم قطعی دیوان محاسبات است

به گزارش مجله سویگل، رئیس دیوان محاسبات گفت: پس از تحقیق و تفحص اعلام کردیم که فسخ قرارداد باید صورت گیرد و این تصمیم، تصمیم قطعی دیوان محاسبات است که به وزارت اقتصاد اعلام شده است.

فسخ قرارداد با مالکان هفت تپه تصمیم قطعی دیوان محاسبات است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور امروز (سه شنبه 25 شهریور 1399) در جمع خبرنگاران با اشاره به مسائل ایجاد شده در جابجایی خارجی در ورزش فوتبال، مطرح کرد: یکی از درخواست های متعدد مردمی که حتی از جانب گروه های مختلف ورزشی، پیشکسوتان و فوتبال دوستان مطرح شده بود موضوع رسیدگی به جرائم سنگین فدراسیون فوتبال و تیم های پرطرفدار داخلی از جمله استقلال و پرسپولیس بود.

* معین هیأت نظارت ویژه برای رسیدگی قرارداد های خارجی

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه هیات نظارت ویژه ای برای رسیدگی جدی بر قرارداد های خارجی با مربیان خارجی معین نموده ایم، اضافه نمود: اینکه با بسیاری از مربیان، قرارداد های سنگین منعقد و پول آن ها پرداخت می گردد، ولی پس از خاتمه دوره مربیگری به واسطه شکایات اجرا شده باشگاه ها و فدراسیون ما مجبور به پرداخت غرامت سنگین تری می شوند، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی اضافه نمود: نظارت دیوان محسابات بر حساب های اقتصادی باشگاه های دولتی همیشه در خاتمه سال اقتصادی به صورت عادی انجام می گرفت، اما در حال حاضر به دلیل مباحث متعدد ایجاد شده این نظارت به صورت ویژه تری صورت خواهد گرفت.

* وظیفه اصلی هیأت مدیره ها رسیدگی به شرایط باشگاه ها است

بذرپاش با یادآوری اینکه وظیفه اصلی اعضای هیات مدیره معین شده برای باشگاه ها، رسیدگی به شرایط اقتصادی باشگاه است، گفت: وظیفه فنی به عهده کادر فنی باشگاه ها است و مسائل پیش آمده نشان می دهد که دقت لازم در نحوه انعقاد قرارداد ها وجود نداشته است.

* ورود دیوان محاسبات کشور منافی با اساسنامه فدراسیون ها نیست

وی با بیان اینکه ورود دیوان محاسبات کشور منافی با اساسنامه فدراسیون ها نیست، توضیح داد: همه فدراسیون های کشور بدون استثناء از منافع عمومی کشور استفاده می نمایند و طبق قانون دیوان محاسبات باید به حساب های هر مجموعه، موسسه و نهادی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده نمایند، رسیدگی کند. نحوه رسیدگی ها به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم به وسیله وزارت ورزش انجام می گیرد.

بذرپاش افزود: متاسفانه در حال حاضر انضباط قابل قبولی بر نحوه عقد قرارداد ها با مربیان خارجی وجود ندارد و شاهد بروز مسائلی در همکاری باشگاه ها و تیم های ملی با مربیان خارجی هستیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر شاهد تضاد منافع در بعضی فدراسیون ها هستیم که بعضی از مدیران وزارت ورزش در فدراسیون ها و باشگاه های ورزشی سمت دارند و همین مسئله یکی از دلایلی است که انگیزه کافی برای رسیدگی به این پرونده ها وجود ندارد.

* ممنوعیتی برای ورود مربیان خارجی وجود ندارد

وی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر ورود مربیان خارجی برای تیم های باشگاهی و تیم ملی ممنوع است، گفت: هیچ ممنوعیتی برای ورود مربیان خارجی وجود ندارد، اما توصیه ما در مقطع کنونی این است که از ظرفیت های داخلی برای جلوگیری از خروج ارز از کشور استفاده گردد. در حال حاضر بسیاری از تیم ها به دلیل مضیقه هایی که در پرداخت حقوق به صورت ارزی دارند خود از چنین مسئله ای استقبال نمی نمایند.

رئیس دیوان محاسبات کشور تاکید نمود: متاسفانه امروز بعضی مربیان با آزمون و خطا وارد کشور می شوند و نمونه آن نیز همین چند مربی اخیری است که تیم ملی و باشگاه های پرطرفدار را دچار چالش جدی نموده اند.

وی افزود: بنابراین توصیه ما به عنوان دستگاه نظارتی بر این است که از ظرفیت داخل استفاده گردد، این توصیه از جانب وزارت ورزش نیز تاکید شده است.

* فسخ قرارداد با مالکان هفت تپه تصمیم قطعی دیوان محاسبات است

بذرپاش درباره آخرین آنالیز های دیوان محاسبات در زمینه پرونده هفت تپه نیز، مطرح کرد: وظیفه ذاتی دیوان محاسبات نظارت دقیق بر عملکرد بودجه است. یکی از سرفصل های بودجه درآمد های دولت بوده که فروش دارایی ها نیز زیرمجموعه آن است. واگذاری ها براساس اصل 44 قانون اساسی به همین دلیل است و واگذاری هفت تپه نیز بر همین مبنا بوده است.

وی ادامه داد: واگذاری هفت تپه که از سال 94 رخ داد از سال 94 با 25 درصد کاهش قیمت رخ داد، ولی اصلی ترین ایراد به این واگذاری نظارت پس از واگذاری است که اهلیت خریدار برای دیوان محاسبات ثابت نشده است.

بذرپاش دیگر ایراد در واگذاری هفت تپه را قیمت پایه واگذاری برشمرد و گفت: همچنین پایبند نبودن خریداران به تعهدات پس از خرید نیز یکی دیگر از واگذاری هفت تپه است لذا به همین دلیل پس از تحقیق و تفحص اعلام کردیم که فسخ قرارداد باید صورت گیرد و این تصمیم، تصمیم قطعی دیوان محاسبات است که به وزارت اقتصاد اعلام شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1179

به "فسخ قرارداد با مالکان هفت تپه تصمیم قطعی دیوان محاسبات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسخ قرارداد با مالکان هفت تپه تصمیم قطعی دیوان محاسبات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید